RIMAVSKÁ SOBOTA - Celý svet si aj tento rok pripomenie a oslávi Svetový deň cestovného ruchu. Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote 26. septembra obohatí program prehliadkou najpopulárnejšej výstavy Maďarského prírodovedného múzea o dobe ľadovej.
V doobedňajších a skorých popoludňajších hodinách do múzea pozýva školákov a školské skupiny.
Žiaci a študenti spoznajú nielen živočíchy a rastliny tohto obdobia, môžu tiež nazrieť do obydlia pravekého človeka. Sprevádzať ich bude archeológ Alexander Botoš, ktorý bude hovoriť o osídlení územia Slovenska a Gemera-Malohontu v paleolite, o archeologických nálezoch z tohto obdobia, a o tom, čo vieme o spôsobe života týchto ľudí.
Článok pokračuje pod reklamou
Obydlie pravekého človeka si budú môcť aj prehliadnuť a možno jedného z nich aj stretnú, ktorý im porozpráva o radostiach a starostiach svojho života. V rámci tvorivých dielní si budú môcť vyskúšať výrobu koženej retiazky s príveskom „zubu európskeho šabľozubého tigra“.
"Doba ľadová sa chýlila ku koncu, no severná časť Európy bola ešte pokrytá ľadovcom posledného, štvrtohorného zaľadnenia doby ľadovej. V Európe žili spolu človek neandertálsky a rozumný, stepi Karpatskej kotliny obývali mamuty a nosorožce srstnaté," uvádza miestne múzeum.
O 16:00 múzeum pripravilo pre svojich návštevníkov na nádvorí komentovanú prehliadku pop-up výstavy s názvom Stratené mesto. O 16:30 zas návštevníkov pozýva na netradičnú prehliadku budovy múzea Od povaly po pivnicu. Na záver, o 17:00, sa bude premietať dokument o Nežnej revolúcii v Rimavskej Sobote s názvom Nežné mestečko (2019). Autormi filmu sú Éva Szekeres a Laci Lichtmanegger, film vznikol na objednávku občianskeho združenia Oxymoron, archívne zábery k nemu poskytol vtedajší filmár Jozef Tokár.
NENECHAJTE SI UJSŤ