No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Centrum Space funguje už vyše roka, pomohlo mnohým mladým ľuďom

Zdroj: Archív Centrum Space

RIMAVSKÁ SOBOTA – Špeciálne centrá práce s mládežou s názvom Space otvoril Banskobystrický samosprávny kraj v siedmich mestách pred vyše rokom. Jedno z nich sídli aj v Rimavskej Sobote.

Služby centier v Banskobystrickom kraji využilo za prvý rok fungovania 704 klientov, z toho 73 anonymne. Útulne zariadené centrá vznikli v siedmich mestách v kraji, v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Brezne, Lučenci, Revúcej, Rimavskej Sobote a vo Zvolene. Sú určené pre ľudí vo veku 13 až 29 rokov a ponúkajú im komplexné služby rozvoja, podpory a poradenstva. Mladí v nich nájdu kariérnych poradcov, psychológov a koučov, ktorí im pomôžu nájsť správny smer. 

"Nedávno sa nám podarilo zamestnať mladého dospelého z Centra pre deti a rodiny v sociálnom podniku. Išlo o mladého muža, ktorý bol čerstvo po škole a ešte nemal skúsenosť so žiadnou prácou. Mal určité zdravotné obmedzenia, o ktorých sme informovali zamestnávateľa, sprevádzali sme klienta aj na výberové konanie, dohodli sme spoločne pracovné podmienky a naďalej sme s ním, ako aj so zamestnávateľom v kontakte," uviedla pre portál Rimava.sk vedúca rimavskosobotskej pobočky Michaela Bošelová, ktorá je koordinátorkou Centra Space od februára tohto roka.

Článok pokračuje pod reklamou


V rimavskosobotskom Space sa snažia mladých oslovovať najmä pracovníci centra. "Aj keď sídlime v centre mesta, nie sme až tak viditeľní a tým pádom mladých ľudí musíme aktívne vyhľadávať a ponúkať im naše služby, ktoré sú bezplatné a dobrovoľné. Spolupracujeme aj s rôznymi organizáciami v meste a navzájom sieťujeme služby pre klienta. Zameriavame sa najmä na mladých ľudí, ktorí sú v situácii NEET, to znamená, že nie sú vo vzdelávacom procese, nepracujú, ani sa nezúčastňujú odbornej prípravy. Venujeme sa aj mladým ľuďom s rôznymi zdravotnými znevýhodneniami, marginalizovanej rómskej komunite a migrantom. Sekundárnou skupinou, s ktorou pracujeme, sú žiaci stredných a základných škôl, ktorým poskytujeme najmä rôzne druhy odborného poradenstva, mentoring, neformálne vzdelávanie a rozvojové aktivity," povedala koordinátorka a zároveň dodala, že aktuálne k nim prichádza čoraz viac mladých ľudí s tým, že si hľadajú brigádu, alebo zamestnanie.

"Kolegyne, ktoré majú na starosti podporované zamestnávanie im pomáhajú vyhľadávať voľné pracovné miesta, sformulujú ich pracovné a študijné skúsenosti do životopisov a pripravujú ich na výberové konania," prezradila.

Projekt Overenie modelu centier práce s mládežou sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Zdroj: Centrum Space

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross