No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cestovné je v novom roku drahšie, zvýšenie nepocítia držitelia dopravnej karty

13. januára 2012 |  | 

Cestovanie prímestskými autobusovými linkami v Banskobystrickom kraji je od Nového roka drahšie. Podľa nových tarifných podmienok, ktoré stanovila banskobystrická župa, sa pri platbe v hotovosti zvýšilo priemerne o desať percent.

Ako uviedol hovorca Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Peter Hajnala, župa nemá dostatok prostriedkov na vykrytie strát za výkony vo verejnom záujme. "Ak nechceme obmedzovať ľudí rušením spojov, museli sme hľadať iné riešenie, ktorým je úprava cestovného," povedal Hajnala.

Cestovné platené dopravnými, respektíve čipovými kartami však zostáva nezmenené - od 0,48 po 4,30 eura, zľavnené od 0,28 po 2,25 eura. Podľa Hajnalu tak chce župa motivovať cestujúcich, aby si kúpili dopravnú kartu SAD Zvolen alebo SAD Lučenec, ktoré prevádzkujú pravidelnú prímestskú dopravu v kraji, a potom cestovali prednostne spojmi, ktoré dotuje župa. V súčasnosti sa totiž stáva, že využijú diaľkový autobus jazdiaci tesne pred autobusom prímestskej dopravy. Dotovaný spoj je potom poloprázdny a vytvára stratu. Od 1. januára do konca februára si zároveň budú môcť cestujúci vybaviť dopravnú kartu u oboch dotovaných dopravcov za zvýhodnenú cenu jedno euro. Cestovné v prímestských linkách v Banskobystrickom kraji sa naposledy zvyšovalo v polovici augusta 2010, a to priemerne o zhruba 10 percent.

Ako Rimava.sk informoval hovorca SAD Lučenec Eduard Brodniansky, výhody zľavneného cestovného lístka pri platbe dopravnou kartou cestujúci využijú aj v autobusoch mestskej hromadnej dopravy v mestách Lučenec a Rimavská Sobota. O približne 5 percent je cestovné pri platbe dopravnou kartou výhodnejšie taktiež na diaľkových linkách prevádzkovaných spoločnosťou.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross