No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosobotskí chanbaristi získali na Majstrovstvách Česka zlatú aj striebornú medailu

Minulú sobotu (17. 4.) sa uskutočnili v poradí už druhé ONLINE Majstrovstvá Česka v súborných cvičeniach (kihondose) v športovej chanbare (SPOCHAN).Keďže sa teraz nachádzame v situácii, keď pre Covid-19 sú ešte stále súťaže s fyzickým kontaktom pozastavené, musela prísť na rad opäť online súťaž v súbornom cvičení kihon dosa (bez fyzického kontaktu cez internet). Organizátorom súťaži bola Česká asociácia chanbary.

Zúčastnilo sa na nej približne 40 chanbaristov zo siedmich krajín (Česká Republika, Slovensko, Francúzsko, Fínsko, Grécko, Nemecko a Bulharsko). „Pravdaže, na tejto súťaži nemohli chýbať ani Falconisti,“ uviedol pre Rimava.sk Tibor Figei, tréner a športovec a tréner rimavskosobotského klubu Falcon TKD Rimavská Sobota.

Športovci súťažili len v jednej disciplíne (kata-súborné cvičenie, v chanbare kihon dosa). Boli otvorené nasledovné kategórie: kadeti, juniori, ženy a muži. A nakoniec sa súťažilo ešte o absolútneho šampióna, tzv. GRANDŠAMPIÓNA.

Článok pokračuje pod reklamouAko ďalej povedal Figei, najviac sa darilo Františkovi Bohóovi a Lukášovi Černákovi v kategórii kadetov. V tejto kategórie nastúpilo šesť športovcov. Prvý menovaný (Bohó) si vybojoval nakoniec zlatú medailu, keď nenašiel premožiteľa v ani jednom zápase. Druhý menovaný (Černák), si odniesol striebornú medailu, keď prehral len finálový zápas.

Treba povedať objektívne, že obaja Falcoňáci podali veľmi dobrý výkon v súborných cvičeniach, takže to vnímam ako veľký úspech. V tejto kategórii nastúpil aj najmladší člen klubu Tomáš Figei, ktorý prehral nakoniec v súboji o 3.miesto s fínskym chanbaristom po jedinej chybe. A nakoniec obsadil pekné 4. miesto. Matejovi Gregorcovi (viacnásobnému majstrovi SR) sa tentoraz nedarilo a vypadol v 1. kole,“ uviedol Tibor Figei.

V kategórii vyššej (juniori) nastúpil Valent Slanina, ktorý sa chanbare nevenuje ešte dlho, napriek tomu podľa neho podal slušný výkon, ktorý ale nestačil na ďalší postup. „V jednotlivých kategóriách nastúpili aj starší rovesníci, ktorí majú viac skúseností ako naši Falconisti, napriek tomu sa naši chalani nedali, zabojovali a nakoniec vyhrali aj pekné medaile,“ dodal tréner rimavskosobotských chanbaristov.

Keď už boli známi víťazi kategórií kadetov a juniorov, sa o celkové prvenstvo pobil rimavskosobotský chanbarista František Kokény, ktorý vo finále podľahol len staršiemu rovesníkovi z juniorskej kategórie, konkrétne fínskemu reprezentantovi. Ferko už druhý krát vyhral takúto medzinárodnú súťaž a už teraz vo svojich rokoch dokazuje, že z neho rastie úspešný chanbarista.

Článok pokračuje pod reklamouĎalšie zastúpenie mali Falconisti v kategórii žien (11 športovkýň), kde štartovala aj Laura Dávidová, slovenská reprezentantka, majsterka Európy z roku 2017 a trojnásobná bronzová medailistka z Majstrovstiev sveta 2018 a 2019.

„Laura začala veľmi dobre, keď porazila súperky v prvých kolách. V semifinále nastúpila s fínskou reprezentantkou. Rozhodcovia dali napokon remízu, takže nasledoval druhý pokus, ktorý Laura tesne prehrala. Do bojov o tretie miesto išla s ďalšou slovenskou reprezentantkou J. Babinskou, ktorá nakoniec zvíťazila a Laura si odniesla cenné 4. miesto. Napriek tomu, že Laura má len 17 rokov, už nastupuje pravidelne v silnej kategórii žien a vedie si veľmi dobre. Chýbajú jej ešte nejaké skúsenosti v tejto kategórii a kúsok šťastia, to ale príde skôr či neskôr,“ priblížil tréner Tibor Figei.

V kategórii mužov, kde štartovalo 12 súťažiacich, nastúpil aj dvojnásobný majster sveta a Európy Tibor Figei. Žreb mu pridelil francúzskeho reprezentanta v 1. kole. Figei napokon v na druhý krát (po prvom pokuse bola remíza) napokon podľahol súperovi z Francúzska. „Bolo to tesné, nakoniec rozhodcovia prisúdili víťazstvo Francúzovi. Taký je šport. Mal som aj nejaké zdravotné problémy a žreb mi nadelil na začiatok silného súpera. Je to v poriadku, nabudúce sa pripravím ešte lepšie,“ poznamenal Figei.

Doplnil, že je nesmierne hrdý na všetky deti a aj na Lauru. „Bojovali a dokázali zo seba vyžmýkať to najlepšie. Na tento pretek sme sa pripravovali tri mesiace a myslím si, že Falcoňáci potvrdili, že majú úroveň aj na medzinárodnej pôde aj v súborných cvičeniach. Kihondosa je technicky náročná disciplína, kde rozhoduje koncentrácia, presnosť, technika, dynamika, načasovanie a dýchanie,“ zakončil rimavskosobotský tréner Figei.

1.kolo Falcon Online Ligy 2021

Týždeň pred medzinárodnou súťažou Majstrovstva Česka v súborných cvičeniach usporiadal rimavskosobotský klub Falcon TKD RS 1. kolo Falcon ONLINE Ligy 2021 v kihondose (súborné cvičenia). Mal to byť vstupný test pred dôležitým pretekom. Zúčastnili sa ich cvičenci z domovského klubu, ktorí súťažili z pohodlia svojho domova v kategóriách detí, juniorov a dospelých, a to v disciplíne kihondosa – kata (súborné cvičenie).

Článok pokračuje pod reklamou„Deti majú za sebou niekoľkomesačný online tréning a toto bol posledný test pred veľkou medzinárodnou súťazou. Ukázal nám ich aktuálnu formu a chyby, na čom ešte musíme popracovať,“ uviedol tréner Tibor Figei.

Na súťaži sa najviac sa v kategórii detí 7-11 rokov darilo Františkovi Kokénymu, ktorý v kategórii detí vyhral všetky súboje a stal sa tak víťazom tejto divízie. Na druhom mieste skončil Matej Gregorec, ktorý len tesne prehral finálový súboj. Na treťom mieste skončilli zhodne Lukáš Černák a najmladší falcoňák, sedemročný Tomáš Figei. Poďakovanie patrí Valentovi Slaninovi, ktorí skončil na 4. mieste.

Spojenú kategóriu juniorov a dospelých ovládla Laura Dávidová, ktorá sa stala aj celkovou šampiónkou, tzv. grandšampiónkou, keď porazila víťaza detskej kategórie Františka Kokényiho.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross