No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chorobnosť klesá, zvýšil sa ale počet komplikácií. V R. Sobote sa objavil i prípad meningitídy

Výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO) v porovnaní s uplynulým týždňom má v Banskobystrickom kraji opäť klesajúcu tendenciu. Napriek tomu sa však zvýšil počet komplikácií z týchto ochorení. Rimava.sk o tom informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Podľa jej slov počet chorých na ARO v absolútnych číslach je najvyšší v okrese Lučenec (389) či Rimavská Sobota (373). Ako doplnila, čo sa týka chrípky v rámci regiónu Gemer-Malohont najviac pacientov je v okresoch Poltár a Revúca, kde je pre chrípku v Základnej škole Muránska Dlhá lúka prerušené vyučovanie. „Napriek klesajúcemu výskytu týchto ochorení zachovávajú epidemiológovia podľa vedúcej odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Márie Avdičovej naďalej prísnu epidemiologickú bdelosť,“ avizuje Tolnayová, podľa ktorej sa zvýšil počet komplikácií z uvedených ochorení.

„Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (66 prípadov), v 25 prípadoch zápalmi stredného ucha a v 40 prípadoch zápalom pľúc,“ ozrejmila hovorkyňa. Ochorenia na ARO podľa Tolnayovej najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky činného obyvateľstva, ale aj deti základných škôl, pomerne vysoká chorobnosť je aj medzi najmenšími deťmi od 0 do 5 rokov. „Najnižšia chorobnosť je medzi seniormi. Podobný trend je aj medzi chorými na chrípku,“ poznamenala.

V okrese R. Sobota zaznamenali prípad meningokokovej meningitídy

Na Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote bol podľa hovorkyne nahlásený jeden sporadický prípad meningokokovej meningitídy, a to u 11-ročného dievčaťa, žijúceho v lokalite s nízkym hygienickým štandardom. „Ochorenie ohlásili z RÚVZ len na základe klinickej symptomatológie - teplota 39 stupňov Celzia, bolesti hlavy a petechie,“ podotkla Tolnayová a dodala, že dievča hospitalizovali na Infekčnom oddelení vo všeobecnej nemocnice v Lučenci.

„Vzhľadom na preventívne podanie antibiotickej liečby boli laboratórne vyšetrenia negatívne. Dieťa je v stabilizovanom stave bez progresie ochorenia s výrazným klinickým zlepšením. V rámci protiepidemických opatrení v ohnisku nákazy priamym kontaktom bol nariadený lekársky dohľad a bolo zabezpečené podanie profylaktickej antibiotickej liečby všetkým, ktorí s chorých dievčaťom prišli do kontaktu,“ uzavrela.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross