No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chorobnosť v kraji klesá, v R. Sobote sa vyskytol sporadický prípad mumps

Výskyt respiračných ochorení (ARO) ako aj chrípkových ochorení (CHPO) v Banskobystrickom kraji klesá. Napriek tomu najviac chorých na ARO hlásia z okresu Lučenec (555), Revúca (549) či Rimavská Sobota(476). Rovnako je to aj v prípade CHPO, najvyšší počet pacientov je v okrese Lučenec, Poltár, Veľký Krtíš i Rimavská Sobota. Rimava.sk informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.

Podľa jej slov najviac chorých tvorí veková skupina ekonomicky aktívneho obyvateľstva, teda ľudí od 20 do 59 rokov a najnižší výskyt je medzi seniormi. „Podobný trend je aj vo výskyte CHPO,“ dodala. Ako ďalej uviedla, chrípka je ešte aj v týchto dňoch závažné, vírusové, vysoko nákazlivé ochorenie. „Pôvodcom je chrípkový vírus, ktorý sa nachádza vo veľkom množstve v sekréte dýchacích ciest a vylučuje sa pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní. Veľké množstvo vírusu vylučovaného dýchacími cestami chorého a malá dávka vírusov potrebná na vyvolanie infekcie, sú jednou z príčin rapídneho šírenia sa chrípky. Inkubačná doba, teda doba, ktorá uplynie od preniknutia choroboplodných zárodkov do objavenia sa prvých príznakov ochorenia je 1-3 dni,“ vysvetlila Tolnayová.

V Rimavskej Sobote sa vyskytol mumps

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Rimavská Sobota hlási sporadický prípad parotitídy (mumps) u 5-ročného dievčatka z Rimavskej Soboty. „Ochorenie hlásili na základe klinickej symptomatológie. Priebeh ochorenia si nevyžiadal hospitalizáciu,“ priblížila hovorkyňa a dodala, že bola odobratá jedna vzorka krvi na laboratórne vyšetrenie, ktorého výsledky zatiaľ nie sú k dispozícii. Ako Tolnayová poznamenala, dieťa bolo očkované podľa očkovacieho kalendára (podaná 1 dávka vakcíny MMR).

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross