No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chorých je čoraz viac ľudí, školáci však zatiaľ chrípkové prázdniny nemajú

ilustračné fotoChorých v tomto čase pribúda, v uplynulom týždni bolo v kraji hlásených vyše 7,5 tisíc akútnych respiračných ochorení (ARO), z toho takmer osemsto chrípke podobných. Výnimkou nie je ani región, chrípka úraduje aj v južných okresoch. Rimava.sk informovala hovorkyňa  Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. Podľa jej slov oproti predchádzajúcemu týždňu sa výskyt akútnych respiračných ochorení v rámci celého kraja zvýšil o necelé jedno percento, chrípky je však o  27,3 percenta viac.

Najviac chorých v Banskobystrickom kraji v absolútnych číslach podľa hovorkyne hlásia okresy Lučenec, Rimavská Sobota a Zvolen. V Rimavskosobotskom okrese evidovali v minulom kalendárnom týždni 852 prípadov akútnych respiračných ochorení, z toho 66 chrípke podobných. Pre Rimava.sk to potvrdila lekárka z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Adriana Strečková. Školy však zatiaľ chrípkové prázdniny nemajú. Ako lekárka z RÚVZ uviedla, v okrese zatiaľ nie je hlásené zatvorenie žiadneho školského zariadenia pre chorobu. Najvyššia chorobnosť je podľa jej slov medzi tínedžermi vo veku 15-19 rokov, nasledujú mladšie ročníky.

Epidemiológovia opätovne upozorňujú, že chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré postihuje okrem dýchacích ciest celý organizmus, uviedla hovorkyňa Mária Tolnayová. "Vzhľadom na existenciu veľkého množstva iných respiračných vírusov, ktoré môžu vyvolať ochorenie podobné chrípke, sa samotná chrípka často podceňuje," spomenula. Na rozdiel od iných respiračných vírusov, vírus chrípky je podľa jej slov schopný spôsobiť vysokú chorobnosť v krátkom čase s ťažkým priebehom ochorenia, ktoré môže končiť až úmrtím. Klinicky závažný priebeh ochorenia pritom epidemiológovia zaznamenávajú hlavne u starých a chronicky chorých ľudí, no často aj u zdravých ľudí pod 50 rokov.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross