MURÁNSKA PLANINA - Celoročný chov norika muránskeho prechádza aj s personálom do rúk Správy Národného parku Muránska planina. Vyplýva to z dohody medzi rezortmi životného prostredia a pôdohospodárstva, ktorej iniciátorom bol vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba spoločne so štátnym tajomníkom Filipom Kuffom, ako aj predstaviteľmi štátneho podniku Lesy SR.
Ako informovalo Ministerstvo životného prostredia SR začiatkom septembra, pre podpredsedu vlády a ministra Tomáša Tarabu je kľúčové, aby národné parky boli garantom zachovávania tradičných hodnôt a odvekého súžitia miestnych obyvateľov s prírodou.
"Nekompetentnosť predošlých vlád a ich neschopnosť dohodnúť sa s rezortom pôdohospodárstva pri zbabranej delimitácii však spôsobila, že 70-ročný chov ikonického norika muránskeho bol umelo rozdelený, keďže Lesy SR, s. p. prišli o pozemky, na ktorých sa kone pásli a zároveň o pozemky, na ktorých zabezpečoval tržby, z ktorých sa stratový chov koní dotoval. Chov na Veľkej Lúke v NP Muránska planina prešiel na Správu NP Muránska planina, zatiaľ čo chov v Dobšinej zostal v rezorte pôdohospodárstva,” vysvetlil Taraba.
Článok pokračuje pod reklamou
Envirorezort pod Tarabom viedol intenzívne rokovania s ministerstvom pôdohospodárstva aj s Lesmi SR, s. p. "Výsledkom rokovaní je, že dnes s hrdosťou môžeme ohlásiť, že chov norika muránskeho typu zostane zachovaný aj s personálom a bude celý pokračovať pod Správou NP Muránska planina,” doplnil minister Taraba.
Správa NP Muránska planina bude chov chráneného a zároveň šľachtiteľského norika financovať z vlastných zdrojov, ale aj z prostriedkov Environmentálneho fondu. "V Dobšinej budú podľa Filipa Kuffu naďalej ustajnené plemenné žrebce, plemenné kobyly, ale tiež mladé kobyly od jedného roka až do predaja," uvádza rezort životného prostredia vo svojej tlačovej správe.
Norik muránsky zostáva neoddeliteľnou súčasťou národného parku, lokálnej biodiverzity a s významným potenciálom rozvoja agroturizmu v regióne. "Na druhej strane, na Veľkej Lúke počítame s chovom mladých koní od odstavu do jedného roka bez rozdielu pohlavia,” dodal Filip Kuffa. Pod Správu NP Muránska planina sa zároveň presúva 27-členný kvalifikovaný personál, ktorý sa o kone v Stredisku chovu koní doteraz staral.
Chovateľom koní zo štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky sa podarilo vyšľachtiť plemeno Norik muránskeho typu v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Udržať a rozvíjať tento jedinečný a vzácny chov aj v budúcnosti a pokračovať tak v dlhoročnej tradícii je záväzok, ktorý od 1. septembra 2024 prebrala na svoje plecia Správa Národného parku Muránska planina.
NENECHAJTE SI UJSŤ