No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chrípková sezóna je na ústupe, okres R. Sobota má ale najviac chorých na akútne respiračné ochorenia

Len 26 chorých na chrípku a jej podobné ochorenia. Toľko prípadov sa v uplynulom týždni vyskytlo v rámci Banskobystrického kraja. Epidemiológovia tak hovoria o ustupujúcej chrípkovej sezóne. A hoci podobný trend je aj v prípade akútnych respiračných ochorení, okres Rimavská Sobota hlási najvyšší počet chorých na ARO. Rimava.sk o tom informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Podľa jej slov okrem R. Soboty vyšší výskyt ARO aj okres Lučenec. „Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú v absolútnych číslach hlavne seniorov a deti od 6 do 14 rokov,“ doplnila s tým, že epidemiológovia teda konštatujú, že v porovnaní s uplynulým rokom je výskyt týchto typov ochorení v populácii obyvateľstva Banskobystrického kraja v prípade ARO aj CHPO o 80 percent nižší, čo je signál končiacej chrípkovej sezóny. Ako poznamenala, nízky je aj počet komplikácií z respiračných ochorení.„Čo sa týka ďalšieho vývoja, odborníci neočakávajú ďalší vzostup chorobnosti a predpokladajú, že výskyt bude pretrvávať na rovnakej úrovni, alebo nižšej. Treba však zdôrazniť, že epidemiologickú bdelosť si v časoch nového koronavírusu odborníci zachovajú aj v ďalších mesiacoch, kedy sa rôzne respiračné a chrípkové ochorenia vyskytujú v oveľa menšej miere, ako v súčasnosti,“ avizuje Tolnayová.

Dobré správy z kraja sú aj ohľadom ochorenia COVID-19

Banskobystrický kraj sa môže dobrými správami pochváliť aj v prípade ochorenia COVID-19. Ako uviedla hovorkyňa Tolanyová, kraj má v rámci Slovenska najnižšiu chorobnosť na nový koronavírus. „Banskobystrický kraj eviduje ku dnešnému dňu, 11. mája, 96 prípadov ochorení na Covid-19,“ ozrejmila. Ako ďalej uviedla vedúca odboru epidemiológie Mária Avdičová, najviac prípadov (26) sa vyskytlo v okrese Banská Bystrica, kde oproti minulému týždňu pribudli 4 prípady, v Brezne sa počet nakazených nezmenil (21 prípadov), 13 prípadov má okres Rimavská Sobota a nezmenený počet nakazených – 12, je v okrese Revúca. Ostatné okresy Banskobystrického kraja evidujú výskyt 1 až 4 nakazených novým koronavírusom.

„Najvyšší vekovo špecifický výskyt je zaznamenaný vo vekovej skupine 25 až 34-ročných a 20 až 24-ročných. V BBSK ochoreli dve deti zo skupiny 0-9 ročných. Nízky výskyt nakazených je aj medzi seniormi nad 65 rokov,“ priblížila Avdičová. Ako dodala, väčšina prípadov má charakter importovaných nákaz. Vo dvoch prípadoch sa s istotou nepodarilo prameň nákazy objasniť. Najviac importovaných nákaz je z Rakúska.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross