No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chrípková sezóna klope na dvere

Pomerne výrazný vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO), či chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO), ktoré už bezosporu súvisia s nastupujúcou chrípkovou sezónou. Rimava.sk o tom informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

„Podľa analýzy hlásení 57 percent lekárov pre deti a dorast a len 39 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých v Banskobystrickom kraji možno konštatovať, že výskyt ARO v tomto regióne stúpol v porovnaní s uplynulým týždňom o 55 percent a výskyt CHPO sa zdvojnásobil. Napriek tomuto vzostupu možno situáciu považovať za primeranú ročnému obdobiu, ako aj dlhoročnému priemeru,“ ozrejmila Tolnayová. Ako ďalej uviedla, naďalej sa na pôvode ochorení podieľajú predovšetkým vírusy, ktoré nespôsobujú ťažšie akútne ochorenia.

Podľa jej slov najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Lučenec (511), Rimavská Sobota (558) a Revúca (451). „Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okrese Veľký Krtíš, nasleduje okres Poltár a Lučenec. Chorí sú predovšetkým žiaci základných škôl, najmenšie deti od 0 do 5 rokov a občania v produktívnom veku,“ doplnila.

„V súvislosti s vývojom chorobnosti odborníci upozorňujú, že je potrebné vo zvýšenej miere venovať sa preventívnym opatreniam. Rovnako v školách, ako domácnostiach je potrebné venovať vyššiu pozornosť nielen hygiene prostredia, ale hlavne osobnej hygiene. Časté a dôkladné umývanie rúk, časté vetranie domácností a učební, čistota v kúpeľniach, toaletách - to by malo byť v chrípkovom období samozrejmosťou. Navyše je potrebné vo zvýšenej miere konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie, predovšetkým jablká, ktoré majú dostatok vitamínu C,“ zakončila hovorkyňa Tolnayová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross