No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cieľom unikátneho projektu je pomôcť žiakom maďarskej národnosti, zapojiť sa do neho môžete aj vy

Zdroj: Archív Katarína Pivníková

KOKAVA NAD RIMAVICOU – Niekoľko rimavskosobotských škôl sa zapojilo do celoslovenského projektu cseregyerek/rozumieme.si. Jeho pôvodným zámerom bolo vytvoriť bezpečný priestor pre žiakov maďarskej národnosti rozvíjať svoje komunikačné zručnosti, avšak svojím poslaním tento projekt prekonal pôvodný zámer a napĺňa oveľa širší a vzácnejší rozmer. Vedie deti k otvorenosti, k tolerancii a k prekonávaniu svojich hraníc.

Aj tento rok slovenskí a maďarskí kamaráti plnili rôzne online výzvy, vďaka ktorým sa spoznávali. Po úspešnom ukončení 6. ročníka sa koncom prázdnin (14.- 18. augusta) stretli v letnom tábore v Kokave nad Rimavicou, kde zažili mnoho aktivít a našli si nových priateľov.

Článok pokračuje pod reklamou


Zakladateľka projektu Orši Véghová je s uplynulým ročníkom projektu veľmi spokojná. “Všetci účastníci môžu byť na seba hrdí, že prekonali samých seba,” uviedla pre portál Rimava.sk.

Projektu sa zúčastnila aj Katarína Pivníková, učiteľka Gymnázium Mihálya Tompu Reformovanej kresťanskej cirkvi. “Zapojila som sa ako učiteľka so svojimi študentmi. Pre naučenie jazyka a hlavne u detí, je veľmi dôležité vytvárať pre ne čo najviac pozitívnych impulzov, ktoré ich motivujú k osvojeniu jazyka. S radosťou som vnímala, keď mi moji piataci na hodine referovali, ako sa na ZOOM-e porozprávali so svojimi slovenskými kamarátmi a dohodli si ďalšie stretnutie. Pri plnení online výziev si krásne rozvíjali slovnú zásobu a učenie jazyka im dávalo zmysel," prezradila Pivníková.

Zapojiť sa do ďalšieho ročníka projektu rozumieme.si sa môžu všetky deti od 3. ročníka základnej školy. Registrácia bude spustená do konca septembra 2023. Registráciu do projektu môže uskutočniť rodič, alebo učiteľ na webove stránke www.rozumieme.si alebo www.cseregyerek.sk.

Privítajú všetky menšinové deti zo Slovenska, ktoré chcú zlepšovať svoju slovenčinu. Tiež pozývajú slovenské deti, ktoré chcú pomôcť rovesníkovi, zažiť dobrodružstvo a získať možno dobrého priateľa. Vítané sú aj viacjazyčné deti, ale vôbec to nie je podmienka. Ak ste láskavá slovenská rodina s chuťou investovať energiu a čas, a spoznať rodinu a dieťa z iných končín Slovenska, tento projekt je určený presne pre vás. 


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross