No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cigáň Lakatoš z Čierneho mesta, vydochnutý Kurinec. Zasadnutia rimavskosobotského zastupiteľstva sú plné bonmotov (1. časť)

RIMAVSKÁ SOBOTA – Viac či menej vtipné výroky, bizarné vyjadrenia, ale aj škriepky, slovné útoky a osočovanie. To všetko môžu počuť diváci priamych prenosov zo zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) v Rimavskej Sobote. Spísali sme tie najpôsobivejšie z nich.

Zdôrazňujeme, že nejde o výroky, s ktorými by sa redakcia stotožňovala a naším cieľom nie je nikoho uraziť či pôsobiť útočne. Jediným zámerom je priblížiť neraz bizarnú atmosféru zasadnutí rimavskosobotského MsZ. Zdôrazňujeme, že všetky nasledovné výroky sme zozbierali z odvysielaných videozáznamov, ktoré sú stále verejne dostupné a ktokoľvek si ich môže pozrieť.

Článok pokračuje pod reklamouAko hus do piva

Jednou z najdiskutovanejších ekonomických tém posledného obdobia v R. Sobote je plánovaný štátny priemyselný park. Na jeho príprave majú nepochybne podiel poslanci klubu Odvážme sa zrýchliť a aktivista Radovan Ceglédy, ktorí o priebehu jednaní často informovali na Facebooku.

Primátor Jozef Šimko však na zasadnutí koncom marca zmietol ich zásluhy zo stola jedným šmahom ruky: „Vy máte toľko do priemyselného parku, urýchľovači, ako hus do piva. Ako cigáň Lakatoš z Čierneho mesta, taký podiel máte na priemyselnom parku,“ povedal vtedy Šimko. Uvedený výrok je v krátkom videu nižšie:

Zdroj videa: TV Rimava

Súvisiacou témou bola na niekoľkých posledných zasadnutiach aj zaplnenosť existujúceho priemyselného parku v susednom Lučenci. Primátor poslancovi Romanovi Vaľovi v tejto súvislosti opakovane vyčítal, že v predvolebnom videu nehovoril o zaplnenosti tohto parku pravdu, keďže ten je vraj úplne prázdny, bez investorov. Pochopiteľne, povedal to slovníkom jemu vlastným.

Vy ste klamali občanov, zavádzali ste ako ten psychopat z Trnavy. A vy ste taký istý ako tento človek. A ja vás neurážam, lebo keby ste počuli tie urážky v parlamente, to by ste videli, čo je to urážka. A bol by som veľmi rád, aby ste sa už zobudili, a spakujte kecky čím skôr aj so svojou partiou a odíďte preč. Pretože zatiaľ, kým táto banda bude tu v Rimavskej Sobote šarapatiť, zatiaľ tu poriadok nebude a mesto bude chátrať a bude zastavený rozvoj!“ volal primátor zvýšeným hlasom.

Vydochnutý Kurinec a život na Marse

Evergreenom zasadnutí MsZ býva tiež rekreačná oblasť Kurinec Zelená voda. Primátor ju často spomína ako jednu zo svojich budovateľských zásluh. „Keby som v roku 2018 nezačal stavať ten tobogan, tak dneska je už Kurinec vydochnutý,“ uviedol v diskusii opäť s Romanom Vaľom.

Článok pokračuje pod reklamouSúvisiacou témou je cestička pre cyklistov, vedúca z mesta na Kurinec. Šimko sa netají, že v tomto prípade doslova sám priložil ruku k dielu. Pán Vaľo, vy o tom ani neviete, ale moja UDSka vykopala komplet celú cyklodráhu. Moja vlastná. Ja som urobil asi 300 metrov, týmito rukami som vykopal cyklodráhu. Takisto som kopal bazény, dával som hore betón,“ načrtol primátor.

V MsZ sa však rozoberajú aj iné, doslova oveľa vzletnejšie témy. Zatiaľ čo ľudstvo o osídlení iných planét Slnečnej sústavy ešte len sníva, zdá sa, že niektorí členovia MsZ a primátor už majú bydlisko na susedných vesmírnych telesách. Aspoň tak to vyznelo z ďalšej diskusie medzi primátorom a R. Vaľom.

Pán primátor, vy žijete na akej planéte? Mars, Venuša?“ smerovala poslancova otázka na Šimka počas rozpravy o projekte Sídliská na zjedenie v súvislosti s tým, že mesto s poslancami odmieta komunikovať. „Na Zemi. Vy žijete na Marse,“ odpovedal lakonicky primátor.

Brada ako terč

Zostaňme ešte pri slovných prestrelkách Šimka a Vaľa. V jednej časti diskusie primátora tak zaujala poslancova ozdoba mužskej tváre, že ju v rýchlom slede spomenul až v troch svojich príspevkoch. „Keď ja som klamár, tak vy ste psychopat bradatý,“ znel prvý.

Článok pokračuje pod reklamouDruhý bol o niečo dlhší a emotívnejší: „Tento človek je skazou pre mesto Rimavská Sobota tento človek, ktorý sedí tuto na obrazovke s bradou predo mnou, volá sa Roman Vaľo, ktorému môžeme ďakovať za zastavenie rozvoja Rimavskej Soboty!“ zvýšil Šimko hlas na adresu predsedu klubu Odvážme sa zrýchliť.

No a do tretice: „Tento človek, ktorý má bradu, nemá čo hľadať v mestskom zastupiteľstve!“ Ako na záver tohto „bradatého“ úseku diskusie podotkol poslanec Jaroslav Matzenauer, Vaľo mal práve v ten deň narodeniny:-)

Naopak, objektívne treba povedať, že Vaľove vyjadrenia sú aj v emotívnejších a vypätejších okamihoch slušné a vždy sa snaží o vecnosť. Ak chce niečo zdôrazniť, použije iba eufemizmus, teda zjemňujúci výraz.

Vy ste sa oháňali aj investíciami do základných škôl. No čo sa dialo do prvého mesiaca, ako sme prišli my do MsZ? Na kapitálové výdavky na materské a základné školy ste dávali veľké kulový, s prepáčením,“ reagoval poslanec na zhruba polhodinový monológ primátora, v ktorom ten zhrnul investičné akcie počas svojho pôsobenia a vyčítal poslancom klubu Odvážme sa zrýchliť zastavenie rozvoja mesta.

Článok pokračuje pod reklamouZmierenie nenastalo ani v závere. „S takýmto expertom ja musím tuto komunikovať. Za rok a pol občania rozhodnú. Buď pôjdete na smetisko dejín vy, celá urýchľovačská banda, alebo pôjdem ja. Ale ja to nebudem,“ zakončil Šimko.

Pozoruhodných výrokov počas posledných zasadnutí MsZ však bolo toľko, že sa nezmestili do jedného článku s rozumným rozsahom. Už teraz tak pripravujeme druhú časť, ktorú prinesieme v nasledujúcich dňoch. Opäť sa je na čo tešiť:-)

Zdroj a foto: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross