No active "ca-sidebar-197687" sidebar

CINEAMA: Na prehliadke filmárov uvedú aj exkluzívnu predpremiéru dokumentu z dielne Rimavskosoboťanov

Po druhýkrát sa v piatok podvečer (22. marca) v Rimavskej Sobote stretnú amatérski a nezávislí filmári z regiónu, aby na prehliadke CINEAMA 2013 predviedli divákom svoju tvorbu. Ako pre Rimava.sk uviedla Jaroslava Jelchová z Gemersko-malohontského osvetového strediska, ktoré prehliadku organizuje, súťažiť bude desať filmov, animované, dokumentárne, hrané aj jeden hudobný videoklip. Okrem toho však uvedú aj nesúťažné filmy súvisiace s regiónom, medzi nimi exkluzívnu predpremiéru dokumentu o ľudovom umelcovi z Tisovca, ktorý natočilo tvorivé zoskupenie pod hlavičkou Gradient Digital Studio z Rimavskej Soboty.

Najväčšie nehody sveta, Osud nepochopeného diela, Keď strom spomína či List z väzenia – aj tieto filmy sa dostali na zoznam súťažných. Medzi autormi sú filmári z Rimavskej Soboty, Revúcej, Tornale, základnej školy v Klenovci a z reedukačného centra v Čerenčanoch.


Filmy predstavia aj remeselníkov z regiónu

Priestor však dostanú aj filmy, ktoré súťažiť nemôžu. „Pravidlá nedovoľujú súťažne uviesť filmy absolventov a študentov filmových škôl, vrátane stredných filmových škôl, a súťažiť nesmú ani filmy natočené s komerčnou ambíciou alebo vytvorené na objednávku. Preto sme sa ešte vlani rozhodli vytvoriť nesúťažnú časť prehliadky,“ vysvetlila Jelchová. Podľa jej slov tak tento rok uvedú štyri zaujímavé filmy súvisiace s regiónom, prvý z nich dokonca ešte nemal oficiálnu premiéru. „Ide o krátky dokumentárny film, ktorý divákov zavedie do dielne ľudového umelca, rezbára, výrobcu píšťal, fujár a gájd, a tiež známeho interpreta speváka a inštrumentalistu – Milana Katreniaka z Tisovca,“ prezradila organizátorka prehliadky.

Podľa jej slov film vznikol koncom minulého roka v rámci filmového projektu Gemersko-malohontského osvetového strediska (GMOS) – "Po stopách nositeľov tradícií", ktorého cieľom je prezentovať tvorbu ľudových remeselníkov z nášho regiónu. Už druhý rok sa prostredníctvom neho podarilo poukázať aj na tvorbu filmárov pôsobiacich v našom regióne. Film o Milanovi Katreniakovi natočilo tvorivé zoskupenie autorov pôsobiacich aj pod názvom Gradient Digital Studio z Rimavskej Soboty. Režisérom je Otto Nagy, na filme sa autorsky podieľali aj Kristian Borzy, Viktor Belan a o hudobnú stránku filmu sa postaral Milan Katreniak.

Aj ďalší nesúťažný film prehliadky bol natočený v rámci rovnomenného filmového projektu GMOS a divákom predstaví rómskeho umeleckého kováča Igora Radiča z Klenovca. Film vznikol pod hlavičkou Občianskeho združenia Ars Forum z Rimavskej Soboty, premiéru mal v roku 2011 a jeho autorom je Előd Vörös. Obidva filmy vznikli s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Dokument o bezdomovcoch uviedli už aj na zahraničných festivaloch

Ďalšie dva filmy prehliadky sú od autorky Dany Kojnokovej z Poltára, absolventky dokumentárnej tvorby na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Krátky film "Animácia" je výsledkom školského cvičenia v 3. ročníku štúdia, film "Bude dobre" autorka natočila ako svoju záverečnú prácu. Krátky dokument prostredníctvom dvojice bezdomovcov divákov prenesie do prostredia a situácií, v akých sa ocitajú ľudia na okraji spoločnosti. Film bol uvedený na viacerých domácich aj zahraničných filmových festivaloch.

„Všetkých pozývame v piatok do GAB-klubu v Dome kultúry, zaručene nás čaká jedinečný filmový podvečer,“ uzavrela Jaroslava Jelchová.

[nggallery id=954]
Zoznam súťažných filmov:
Animované filmy
Tulipán (2012, Korina Slatinská, Martin Kožiak, ZŠ Vladimíra Mináča Klenovec)
Kosačka (2013, Korina Slatinská, Jozef Bulka, Natália Hroncová, Gabriela Fiľová, ZŠ Vladimíra Mináča Klenovec)
Najväčšie nehody sveta (2013, Frederika Bálintová, Kamil Dovala, Kornélia Dovalová, Simona Melicherová, Nikola Pavková, Natália Hroncová, Gabriela Fiľová, ZŠ Vladimíra Mináča Klenovec)
Osud nepochopeného diela (2013, Michal Šereš)
Dokumentárne filmy
Norik muránsky (2012, Peter Poboček)
Keď strom spomína (2012, Štefan Bán)
Anketa (2012, kolektív z RC Čerenčany)
Hrané filmy
List z väzenia (2012, kolektív z RC Čerenčany)
Robo a Aďa – Romantická komédia (2012, kolektív z RC Čerenčany)
Videoklip
Negga a Hakel – Perspektíva (2012, kolektív z RC Čerenčany)

.

Zoznam nesúťažných filmov:
Milan Katreniak (2012, Otto Nagy)
Igor Radič (2011, Előd Vörös) RTVS uvádza pod názvom "Kde ešte podkovy prinášajú šťastie"
Animácia (2007, Dana Kojnoková)
Bude dobre (2010, Dana Kojnoková)

 

 

Zdroj: Rimava.sk, GMOS     Sponzorovaný článok
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross