No active "ca-sidebar-197687" sidebar

CINEAMA: Premietnu súťažné filmy aj dokument Rimavskosoboťanky Jany Janove

cineama2014V závere týždňa, v piatok 7. marca sa rimavskosobotskom GAB klube (v Dome kultúry) chystá v poradí tretia regionálna prehliadka amatérskej a nezávislej filmovej a video tvorby. Okrem súťažných filmov na nej diváci uvidia aj dokument mladej Rimavskosoboťanky Jany Janove. Rimava.sk informovala Jaroslava Jelchová z Gemersko-malohontského osvetového strediska (GMOS), ktoré prehliadku Cineama organizuje v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom.

V súťažnej časti budú uvedené filmy od autorov z Rimavskej Soboty, Revúcej či Tornale a tiež filmy autorských kolektívov, zo základných škôl, základnej umeleckej školy, špeciálnej základnej školy, z detského domova aj z reedukačného centra.

V minulom roku sa podľa Jelchovej uskutočnilo niekoľko filmových tvorivých dielní, GMOS ich organizovalo v rámci Dňa filmu a divadla či v rámci projektu ministerstva kultúry. Prebiehali v Klenovci, Jesenskom a v Rimavskej Sobote.

Všetky filmy vznikli na základe detských námetov, nápadov, obľúbených rozprávok. „Deti kreslili, fotili, natáčali, písali texty, nahrávali komentáre, spievali, vyberali hudbu, vytvárali a nahrávali zvukové ruchy. Popritom všetkom sa veľmi dobre bavili a naučili niečo o tom, ako približne funguje film,“ priblížila Jelchová a dodala, že v priebehu roka tak vzniklo spolu 15 animovaných filmov a väčšina z nich je súčasťou tohtoročnej súťažnej časti prehliadky Cineama.

V nesúťažnej časti prehliadky budú mať diváci možnosť vidieť autorský dokumentárny film Rimavskosoboťanky, scenáristky, dramaturgičky, režisérky a herečky Jany Janove pod názvom Levis Rabinowitz (2012). Jana Janove je absolventkou Janáčkovej Akademie Múzických umění v Brne a Akadémie umení v Banskej Bystrici a tento film je jej absolventskou prácou. Investigatívnou formou zobrazuje „Cimmermanovskú“ postavičku z rimavskosobotského prostredia, ale zďaleka nehovorí len o nej.

„Minulý rok bol z pohľadu krátkej histórie regionálnej prehliadky mimoriadne úspešný,“ hovorí Jelchová. Spomenula, že filmy autorov z regiónu dosiahli na celoslovenskej prehliadke dve druhé miesta v skupine autorov do 16 rokov (Michal Šereš z Rimavskej Soboty v kategórii animovaných filmov a kolektív detí z RC Čerenčany v kategórii hraných filmov). Film Petra Pobočeka z Revúcej bol dokonca ocenený hlavnou cenou prehliadky a dostal sa aj na medzinárodný putovný festival UNICA, ktorý sa konal v Rakúsku.

„Veríme, že nasledujúci ročník, bude rovnako úspešný, ale predovšetkým bohatý na filmové zážitky; a možno nie len tie filmové,“ uzavrela Jaroslava Jelchová.

[nggallery id=1321]

Zdroj: Rimava.sk

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross