No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Lučenci bude cintorín pre zvieratá, v R. Sobote ľudia na takýto zámer mesta nereagovali

V Lučenci budú mať cintorín pre spoločenské zvieratá, samospráva sa dohodla so súkromným podnikateľom na prenájme mestských pozemkov. „Zabezpečenie materiálno-technického vybavenia bude znášať predkladateľ projektu. Mesto poskytuje prenájom pozemku za cenu 1 euro/rok na dobu nájmu 50 rokov,“ uviedla pre Rimava.sk hovorkyňa mesta Mária Horňáková. Ako doplnila, cintorín by mal vzniknúť pri útulku pre psov v lokalite smerom na Halič, prevádzkovať by ho mali už v máji.

Mesto tak podľa Horňákovej nebude musieť riešiť problém so zvieratami usmrtenými na mestských komunikáciách a tiež so zvieratami neznámych majiteľov, ktoré nie je možné umiestniť v karanténe. „Taktiež ide o preventívne opatrenie pri šírení rôznych chorôb,“ poznamenala Horňáková, podľa ktorej obyvatelia miest sa tiel uhynutých zvierat často zbavujú v kontajneroch s komunálnym odpadom. „Ak zviera uhynie na infekčnú chorobu, môže predstavovať hrozbu tak pre ostatné zvieratá, ako aj pre ľudí,“ zdôraznila.
Prevádzka mestského cintorína bude podľa hovorkyne fungovať ako nová služba občanom, ktorí nemajú možnosť pochovať svoje uhynuté spoločenské zviera na vlastnom pozemku. „Využitím tejto služby sa vyhnú akémukoľvek vedomému, či nevedomému porušeniu zákona vo vzťahu k životnému prostrediu,“ podotkla a spomenula tiež, že výšku cien stanoví predkladateľ projektu.

Cintorín pre zvieratá má v pláne zriadiť aj rimavskosobotská samospráva. Vlani zverejnila výzvu aby obyvatelia na mestský úrad adresovali návrhy na vhodnú lokalitu. Ako pre Rimava.sk uviedol prednosta mestského úradu Štefan Szántó, odozva zo strany obyvateľov neprišla. „To znamená, že veľký záujem nie je,“ domnieva sa prednosta. Nájdenie miesta malo byť pritom prvým krokom pre zriadenie cintorína pre zvieratá.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross