No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ČÍŽ: Spred domu starých ľudí odpredali prístupovú cestu, spor má vyriešiť súd

20. septembra 2016 | |  | | | |

ciz-pozemkyV Číži v okrese Rimavská Sobota predali tento rok prístupovú cestu k jednému z rodinných domov na kraji obce, jeho obyvatelia, dôchodcovia, sa tak nevedia dostať z vlastného pozemku už niekoľko mesiacov. Terajší majitelia tam postavili plot a zahatali cestu. Po tom, ako k dohode zainteresovaných strán nedošlo, sa majitelia domu a príbuzní s otázkou zákonnosti predaja obecného majetku susedom obrátili na súd.

Problém medzi susedmi sa vyostril, keď chcela jedna rodina, ktorá sa sťažuje, na svojom pozemku na konci cesty postaviť garáž. Dôvodom bolo parkovanie áut na ceste medzi domami, ktoré prekážali v slepej uličke pred bránou susedov. Ako na súde odznelo, odporcovia sa obávali, že im zamedzia prístup úplne a preto požiadali o kúpu tohto pozemku. Odpredaj bol odsúhlasený poslancami obecného zastupiteľstva, čo však napadli sťažovatelia. Podľa nich došlo k porušeniu zákona, poškodeniu verejného záujmu či odpredaju priamym predajom za cenu, ktorá nebola stanovená znalcom, ale za 0,70 centov/m2. Dôvody odpredaja považujú za zavádzajúce a navyše podľa nich bol pozemok odpredaný blízkej osobe.

Obec predala pozemok ako prebytočný a nevyužívaný, nie ako asfaltovú cestu. Ako odznelo na súde, poslanci vedeli, že je tam úsek cesty, no nebola tak označená a preto argumentovali, že môže ísť o čiernu stavbu. Niektoré argumenty pritom zástupca odporcu považoval za neadekvátne, cenu určenú znalcom, ako aj osobu blízku k jednému z poslancov či zamestnankyni Obecného úradu. Podľa nového starostu obce Petra Tótha išlo o jeho prvú skúsenosť s takýmto odpredajom, podobne ako aj niekoľkých poslancov. Ako spomenul, pred odpredajom navrhoval poslancom zriadiť vecné bremeno na pozemku, čo však poslanci nepodporili. Návrh predaja pozemku bol potom podľa jeho slov zo zákona oznámený na úradnej tabuli obce ako aj na internetovej stránke. Tóth navyše spomenul, že nevedel, že ide o dvojdom s osobitným vchodom. Zároveň predložil aj mapu, na ktorej cesta nie je uvedená a zakreslená ako komunikácia. Ako sa však zhodli, asfaltka medzi domami bola najpravdepodobnejšie postavená spolu s cestou ešte pri výstavbe okolitých domov, na liste vlastníctva je zapísaná ako ostatné plochy.
V minulosti už došlo k nezhodám medzi rodinami pri kúpe pozemku od cirkvi, na ktorom v súčasnosti sťažovatelia chcú stavať garáž.

Sudkyňa dnešné dopoludňajšie občiansko-právne pojednávanie na Okresnom súde Rimavská Sobota odročila na neurčito za účelom dokazovania, nariadená bola obhliadka na mieste so svedkami, aby sa v prvom rade zistilo či ide o komunikáciu alebo čiernu stavbu.

Téme sa budeme venovať.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross