No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Clementisove dni v Tisovci. Spomienka na hrdinu a obete komunistického režimu

8. októbra 2024 |  | 
Zdroj: Mesto Tisovec

TISOVEC – V dňoch 20. a 21. septembra sa v meste Tisovc uskutočnili tradičné Clementisove dni, venované politikovi, právnikovi a spisovateľovi Vladimírovi Clementisovi, rodákovi z tohto mesta.

Na organizácii sa zvyčajne podieľajú mesto Tisovec spolu s obcami Pohorelá a Závadka nad Hronom.

Podujatie sa začalo v piatok večer, 20. septembra, Slávnostným koncertom v evanjelickom kostole, ktorý bol venovaný obetiam represálií 50. rokov. Vystúpili na ňom Mužský spevokol Sama Daxnera, pedagógovia ZUŠ Tisovec, Spevokol Nôta z Tisovca a hosť Aleš Tománek z Ludgeřovic.

Článok pokračuje pod reklamou


Prítomných hostí, vrátane delegácií z družobných miest, oslovili Vladimír Ticháň a rímsko-katolícky farár Artur Ciepielski, ktorí pripomenuli obete vtedajšieho režimu, medzi nimi aj farárku Darinu Bancíkovú a biskupa Róberta Pobožného.

V sobotu pokračovala akcia turistickým pochodom Clementisovou cestou. V sedle Burda ich mesto Tisovec pohostilo tradičným guľášom.

Ako povedal primátor mesta Tisovec Ján Vengrín pre Rimava.sk, trasa merala približne 25 kilometrov. "Turistov sme privítali v sedle Burda, kde sme v spolupráci s Mestskými lesmi Tisovec pripravili výborný guľáš. Sme radi, že nám vyšlo počasie a účasť bola naozaj pekná," povedal primátor.

Na záver podujatia sa uskutočnila pietna ceremónia pri pamätníku Vladimíra Clementisa.

Položením vencov si zúčastnení uctili obete režimu 50. rokov, pričom primátor zdôraznil. "Je dôležité si tieto udalosti pripomínať, aby sme nezabudli, čo naši predchodcovia prežili a obetovali, aby sme dnes mohli žiť v slobode a demokracii."


Vladimír Clementis sa narodil 20. septembra 1902 v Tisovci v evanjelickej učiteľskej rodine. Vychovávaný bol v národnom a humanistickom duchu. V čase, keď sa rozbíjalo Československo – v roku 1938 – emigroval do Francúzska. V marci 1950 ho podrobili vykonštruovanej kritike, obvinili z tzv. buržoázneho nacionalizmu, z nepriateľského postoja voči Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) a z intelektuálskeho pomeru k strane. Odvolali ho z funkcie ministra zahraničných vecí a dali ho pod trvalý dozor ŠtB (Štátna bezpečnosť). V januári 1951 Clementisa zatkli a v priebehu vyšetrovania preradili z procesu s buržoáznymi nacionalistami do procesu s tzv. protištátnym sprisahaneckým centrom Rudolfa Slánskeho. V tomto zinscenovanom procese ho 27. novembra 1952 odsúdili na smrť a 3. decembra 1952 na dvore pražskej väznice v Ruzyni popravili.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross