No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Človek s dvomi hlavami či najznámejší návštevník kŕmidiel

perex-vystavaČlovek s dvomi hlavami, dvomi tvárami, štyrmi očami, siamské dvojčatá alebo muž s vlčím syndrómom. Už od pradávna sa v našej spoločnosti vyskytovali jedinci svojim zovňajškom výrazne vystupujúci z davu. Boli a aj sú istým spôsobom pre nás zvláštnymi ľuďmi. Spoločnosť sa ich stránila, ale zároveň ju priťahovali ich zvláštnosťami, ktoré bolo pre nich samotných prekliatím, ale aj darom. Pracovali v cirkusoch a panoptikách, často sa naučili i neuveriteľným kúskom, ktorými ešte viac podnecovali zvedavosť návštevníkov.

Takýchto ľudí vám priblíži výstava s názvom Zvláštni ľudia v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Rimava.sk o tom informovala Martina Mareková, PR referentka múzea. „Výstava je svojou témou unikátna. Ide o jedinú zachovalú kolekciu 25 verných napodobenín vyhotovených z vosku, ktorá bola vytvorená v Antropologickom múzeu v Petrohrade. Všetky figuríny sú umelecké diela nerozoznateľné od skutočných osôb,“ ozrejmila Mareková. Ako zároveň dodala, pri ich vytváraní boli použité lekárske očné a zubné implantáty a do vosku vpichované pravé ľudské vlasy a zásluhou toho pôsobia figuríny dokonale živým dojmom.

Výstavu môžete navštíviť do 31. decembra každý pracovný deň (pondelok – piatok) od 8:00 do 16:00 hod.
Podľa referentky výstava, zobrazujúca katastrofy ľudského tela, navštívila viacero miest v Českej republike, i na Slovensku. „Do priestorov Gemersko-malohontského múzea, piateho najstaršieho múzea na Slovensku (1882), sa vracia po druhýkrát,“ poznamenala a dodala, že prvú prehliadku výstavy môžu návštevníci absolvovať v pondelok, 14. novembra od 10:00 do 18:00 hod. Výstava potrvá do 20. novembra.

Tejto unikátnej výstave však budú predchádzať ďalšie dve výstavy. Tá prvá, ktorej vernisáž sa uskutoční 9. novembra, má názov Návštevníci kŕmidiel, ktorá predstaví 21 najčastejších návštevníkov kŕmidiel v našom regióne a hravou formou ukáže, ako a čím prikrmovať v zime vtáky. „Medzi inými druhmi tu uvidíte asi najznámejšieho návštevníka kŕmidiel - sýkorku veľkú a zistíte, ako rozoznať samčeka od samičky. Nájdete tu aj nášho jediného spevavca, ktorý dokáže šplhať po kôre stromu hlavou dole - brhlíka a zistíte tiež, ktorý náš vtáčik dokáže stiskom zobáka rozdrviť kôstku čerešne,“ uviedla pre Rimava.sk biologička múzea Monika Gálffyová. Podľa jej slov súčasťou výstavy je aj videoprezentácia, ktorá priblíži život na kŕmidle. V záverečnej časti výstavy si budete môcť na magnetickej tabuli vyskúšať, či ste sa jednotlivé druhy vtákov už naučili rozlišovať.

Výstavu môžete navštíviť do 31. decembra každý pracovný deň (pondelok – piatok) od 8:00 do 16:00 hod.

V ten istý deň (9. novembra) bude mať vernisáž aj druhá výstava, ktorá nesie názov Najkrajšie kŕmidlo. „Výstava predstaví kŕmidlá, ktoré vyrobili žiaci druhého stupňa základných škôl a zodpovedajúcich ročníkov osemročných gymnázií v rámci rovnomennej súťaže,“ podotkla Galffyová a dodala, že návštevníci si ju budú môcť pozrieť do 29. novembra 2016.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross