No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Čo bude s NP Muránska planina? MŽP žiada jeho zonáciu, až 50 percent plochy by tak bolo bezzásahovým územím

V posledných dňoch sa objavili informácie, podľa ktorých Ministerstvo životného prostredia plánuje zaistiť ochranu Národného parku Muránska planina, ktorá by vyhovovala aj medzinárodným štandardom. Podľa rezortu zástupca Mestských lesov Tisovec a niektorí ďalší žiadajú Národný park Muránska planina definitívne zrušiť. Lesníci však podľa ich slov navrhujú prehodnotiť zonáciu NP Muránska planina, aby sa predišlo chybám z minulosti.

Podľa rezortu životného prostredia by sa až 50 percent plocha národného parku stalo bezzásahovým územím. „Pričom 93 percent tejto najprísnejšie chránenej zóny leží na štátnych pozemkoch, v správe Lesov SR a predstavuje jedno z najvýznamnejších útočísk aj pre hlucháňa. Napriek tomu, niektorí účastníci konania vrátane zástupcov Mestských lesov Tisovec žiadajú presný opak. Národný park Muránska planina chcú jednoducho zrušiť,“ uvádza ministerstvo s tým, že zrušením by región prišiel o viac ako 1,2 milióna eur ročne pre subjekty v národnom parku a zároveň o možnosť rozvoja trvalo udržateľného cestovného ruchu – ako sa darí napríklad v Slovenskom raji.



Ako ďalej ministerstvo informuje, národný park zonáciou neskrachuje ani nepresunie výrobu do inej krajiny. „Národný park si môžeme len sami zničiť. Pritom zaručene najrýchlejším spôsobom je odobratie jeho ochranného statusu,“ avizuje rezort. Podľa neho zároveň možno odmietnuť obavy zo straty pracovných príležitostí v regióne. Obzvlášť, ak absolútna väčšina navrhovanej bezzásahovej zóny leží na štátnych pozemkoch. „A vďaka novej, dnes už platnej legislatíve, aj štátni obhospodarovatelia majú nárok na náhradu za obmedzenie bežného obhospodarovania. Návrh zonácie preto ráta s ročnou náhradou za ušlý zisk vo výške viac ako milión eur pre subjekty v národnom parku,“ ozrejmuje ministerstvo.

Návrh lesníkov je podľa nich zle interpretovaný

Voči avizovaným informáciám, v rámci ktorých lesníci podľa ministerstva žiadali zrušiť status národného parku Muránska planina je nepresný. „Účastníci stretnutia navrhli v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny prehodnotiť nie zrušiť NP Muránska planina,“ uviedol Dávid Hančinský hovorca Slovenskej lesníckej komory. Podľa komory namiesto toho aby ministerstvo vytvorilo podmienky pre vybudovanie základov efektívnej, proporčne vyváženej, udržateľnej a ekonomicky únosnej ochrany prírody na Slovensku ďalej presadzuje návrh zonácie NP Muránska planina, ktorý nezodpovedá reálnemu stavu a reálnym možnostiam územia.

„Ide o administratívno–politický zámer umelo napasovať nevhodné územia do kategórie II. národný park podľa IUCN. Tento postup podobne ako to mu bolo v prípade nevhodného návrhu Karpatských bukových pralesov z roku 2007 (finalizovaný v roku2020!) dáva bez pozitívneho ekologického dopadu základ pre dlhoročné traumatizujúce naťahovanie o rozsahu a spôsobe ochrany prírody jedného z deviatich národných parkov na Slovensku,“ povedal hovorca.

Podľa lesníkov ministerstvo nezohľadňuje skutočný stav územia, požiadavky a potreby ľudí, pracovníkov a dotknutých subjektov v záujmovom území. Ako ďalej komora lesníkov uvádza, to, že ochrana prírody zvolila zase nevhodný systém presadzovania spôsobu ochrany, deklaruje veľké množstvo zásadných pripomienok dotknutých subjektov zaslaných príslušnému orgánu štátnej správy, ako aj nevôľa s ktorou bol zámer prijatý nielen užívateľmi pozemkov, ale aj orgánmi samospráv.

„Zarážajúce pritom je fakt, že vo finálnom návrhu ŠOP neboli akceptované ani dohodnuté pripomienky a požiadavky subjektov, s ktorými bolo v štádiu príprav dokumentu „rokované“. Finálny návrh je pritom zásadne odlišný od toho, ktorý im bol predložený na oboznámenie v prípravnom procese,“ zakončil hovorca Hančinský.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Ministerstvo Životného prostredia SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross