No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Podľa Denníka N v R. Sobote počet nakazených po proteste stúpol o sto percent. Dáta bez pátosu oponujú, že je to skreslený pohľad

RIMAVSKÁ SOBOTA – Nárast ochorení na Covid-19 o 99,4 percenta, tak sa podľa Denníka N zhoršila epidemická situácia v okrese Rimavská Sobota po takzvanom čapicovom proteste. Ten v okresnom meste 17. októbra zorganizovala strana Smer-SD.

Portál ale zároveň podotýka, že hygienici zatiaľ nepotvrdili, že zhoršenie situácie má priamy súvis s touto demonštráciou. „Regionálne úrady verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote a v Banskej Bystrici zatiaľ neevidujú žiaden potvrdený pozitívny prípad, ktorý by bol jasne v priamej príčinnej a časovej súvislosti s uvedeným hromadným podujatím,“ konštatoval pre Denník N úrad hlavného hygienika.

Článok pokračuje pod reklamou


Na článok reagovala na Facebooku aj analytická stránka Dáta bez pátosu, podľa ktorej je veľmi ťažké konštatovať, že akákoľvek konkrétna akcia v exteriéri môže za nárast v konkrétnom okrese. Zvlášť, ak účastníci neboli len z daného okresu.

Na Slovensku máme 72 okresov. Za 7 dní, do 25. októbra od protestu 17. októbra, bol nárast v PCR testoch v Rimavskej Sobote 67 %. V 36 okresoch bol za to isté obdobie nárast vyšší a aj priemer Slovenska = všetky okresy, bol 68 %, čo je o 1 % viac ako v Rimavskej Sobote,“ upozorňujú Dáta bez pátosu.

Ako dodávajú, Rimavská Sobota bola pred týždňom na veľmi nízkych číslach a bola na 35. mieste na Slovensku. „Za týždeň dokonca v hitparáde klesla, lebo ju rastom predbehli iné okresy. Jej susedia Lučenec a Poltár rástli o 103 % a o 183 %, čo je výrazne viac ako R. Sobota,“ porovnali analytici z Dát bez pátosu.

Denník N zároveň v článku uvádza jednu nepresnosť. Tvrdí totiž, že jednou z mála povinností, ktoré organizátori dodržali, boli zoznamy, do ktorých sa ľudia zapisovali pri vstupe do amfiteátra. Z vlastnej skúsenosti však vieme, že to nie je úplná pravda.

V čase, keď sme do priestorov amfiteátra vchádzali my, nikto od nás ani ďalších účastníkov nežiadal, aby sme sa zapisovali do nejakých zoznamov. Minimálne časť ľudí sa teda do amfiteátra dostala bez toho, aby boli v budúcnosti vyhľadateľní.

V každom prípade, k zhoršeniu pandemickej situácie v okrese došlo, o čom svedčí i jeho aktuálne zaradenie do piatej, tzv. čiernej fázy v covid automate.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross