No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cyklocestu smerom na Poltár pripravujú k výstavbe, hľadajú zdroje financovania

Približne 30 kilometrový úsek bývalej železničnej trate medzi Rimavskou Sobotou a Poltárom je zatiaľ v prípravnej fáze k výstavbe cyklotrasy. Z celkového úseku je funkčná asi dvojkilometrová časť, podľa zámerov Banskobystrického kraja však aj naďalej pracujú na jej ďalšej príprave či realizácii. Termín dokončenia je zatiaľ nejasný. Ako pre Rimava.sk uviedla hovorkyňa BBSK Marcela Glevická, kraj okrem pracovných rokovaní od minulého roka robí aj obhliadky s geodetmi a projektantmi, zároveň hľadajú aj spôsob financovania. "Kompletná výstavba by znamenala investíciu približne štyroch miliónov eur, preto je potrebné nájsť riešenie financovania, čo bude závisieť aj od vyhlásených výziev z európskych zdrojov," uviedla Glevická. Zároveň priblížila, že zhotoviteľom bola odovzdaná dokumentácia pre územné rozhodnutie, prebieha inžinierska činnosť a územné konanie tiež ako súčasť prípravných fáz. Na trase je približne desať mostov a jeden šesťdesiatmetrový tunel. Jeden z mostov pri Ožďanoch už použili na inej trati.

Na úseku medzi Rimavskou Sobotou bol zrealizovaný zatiaľ približne dvojkilometrový úsek cyklistickej komunikácie za 71 tis. eur.

Majetok zrušenej železničnej trate Poltár – Rimavská Sobota v dĺžke 29,5 kilometra získal za symbolické jedno euro Banskobystrický samosprávny kraj. 
Predaj trate za euro povolila Železniciam SR vláda na zasadnutí v apríli 2013 formou výnimky podľa zákona o prevode majetku štátu.

Prevádzka na trati Rimavská Sobota – Poltár bola v dôsledku rozpadu koľajového roštu pozastavená 1. októbra v roku 2000. Počítalo sa s rekonštrukciou, tá sa však napokon neuskutočnila. Z  trate medzičasom začali miznúť koľajnice, spojky, ktoré ich kotvili k podvalom ale aj samotné podvaly. V máji 2007 Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR definitívne zrušilo trať Rimavská Sobota – Poltár.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross