No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DaD: Divadelníci z celého Slovenska zahrali v Rimavskej Sobote stovkám detí

Koncom minulého týždňa sa v Rimavskej Sobote zišli divadelníci z celého Slovenska, aby si predviedli svoje inscenácie adresované detskému divákovi. V dňoch 6. – 7. júna sa v našom meste konal 28. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadla dospelých hrajúcich pre deti DIVADLO A DETI. Ich predstavenia videlo približne 800 najmenších divákov a ich rodičov či pedagógov. Podľa Reginy Špitálovej z Mestského kultúrneho strediska, ktoré je organizátorom podujatia, bola prehliadka v našom meste už po 19-ty krát a presťahovala sa sem z Čadce. Tento rok sa tu stretlo celkovo sedem súborov a vyše 120 všetkých účastníkov z rôznych kútov Slovenska. Ich príbehy a cesty do Rimavskej Soboty boli rôzne. Cez rozprávkovú ulicu nám Divadlo “A” a Divadlo Shanti z Prievidze ukázalo, že aj taká normálna ulica skrýva množstvo príbehov ľudí, ktorí nie sú vždy takí, ako sa na prvý pohľad zdajú. To, že priateľstvo a sloboda sú cenným darom, ktorý nás môže nečakane prekvapiť a postretnúť, porozprával Adonis a Uhlík z Bardejovského divadla v príbehu Adonis a jeho hosť. Detský a mládežnícky divadelný súbor Eva z Čadce oživil príbeh Kapitána Budzogáňa svojím spracovaním v inscenácii Roztopašné kráľovstvo, ktoré humorne a s nadsázkou vyrozprávali príbeh kráľa a jeho troch nezbedných dcér. Prvý prehliadkový deň ukončilo Divadlo poézie Čiapka z Michaloviec roztopašnou miniatúrou o čertovských učňoch. Ani druhý deň prehliadky sa nenechal zahanbiť a začal veľkolepo a výpravne muzikálovým vyrozprávaním príbehu Pinocchia Divadlom Materinky zo Šale.

V duchu klasických príbehov pokračoval aj divadelný súbor Lano z Bratislavy, ktorý priniesol osviežujúcu aktualizáciu textu Čin-Čin, Činohra. Záver prehliadky zostal taktiež v duchu tradičných príbehov vďaka Divadlu Zelienka s príbehom Dvanásť mesiačikov. „Okrem toho sme pozvali veľmi zaujímavých hostí, ruskú umelkyňu, priekopníčku v pieskovej animácii (sandarte), ktorá nám namaľovala príbeh Alice v krajine zázrakov a Divadlo Haliganda odohralo svoje interaktívne predstavenie pre úplne najmenšieho diváka od pol roka,“ povedala Regina Špitálová.

O popoludňajšiu a aj večernú zábavu so storytellingom sa postarala Martina Jánošíková, ktorá divákom ukázala, že aj obyčajný príbeh nás dokáže vtiahnuť do svojho sveta. Zlaté pásmo udelila porota dvom súborom, ktoré presvedčili spracovaním predlohy a to Divadlu Materinky zo Šale s inscenáciou Pinocchio a Divadelnému súboru Lano pri ZUŠ J. Kresánka z Bratislavy s inscenáciou Činohra.

„Vo veľmi vyrovnaných inscenáciách sme sa vzhľadom na komplexné využitie výrazových prostriedkov rozhodli udeliť priamy postup na Scénickú žatvu Divadlu Materinky,“ uviedol víťaza prehliadky predseda trojčlennej odbornej poroty Ján Hyža. V striebornom pásme sa umiestnilo Divadlo "A" a divadlo Shanti z Prievidze a Detský a mládežnícky DS Eva z Čadce. V bronzovom pásme sa umiestnili Bardejovské divadlo z Bardejova, Divadlo poézie Čiapka z Michaloviec a Divadlo Zelienka zo Zvolena.

Vo veľmi vyrovnaných inscenáciách sa porota rozhodla udeliť priamy postup na Scénickú žatvu Divadlu Materinky.
Cenu detskej poroty Agora fórum a Cenu primátora mesta získala inscenácia Činohra DS Lano z Bratislavy, ktorému porota udelila aj špeciálnu cenu pre kolektívu autorov za dramatizáciu textu. Špeciálnu cenu si odniesol aj Pavol Prívara z Detského a mládežníckeho súboru EVA, Čadca za herecký výkon v inscenácii Roztopašné kráľovstvo.

„Program Divadla a deti bol naozaj zaujímavý a vyčerpávajúci v tom najpozitívnejšom slova zmysle. Aj tento ročník potvrdil, ako je dôležité hľadať si cesty k detskému divákovi a z pozície nás, dospelákov, sa mu prihovárať rôznymi témami, ktoré s ním chceme komunikovať. O tom, že to je jedna z najkrajších, ale aj najťažších divadelných disciplín, nás presvedčilo týchto sedem súborov.“ zhodnotil Ján Hyža. Na záver vyslovil poďakovanie všetkým organizátorom, hercom, režisérom, dramaturgom, dramatikom, technikom a všetkým úžasným “šialencom”, ktorí robia divadlo pre najlepšieho a najúprimnejšieho diváka, deti. Divadlu a deti zaželal mnoho ďalších ročníkov, skvelých divákov a mnoho tvorivých chvíľ a stretnutí.

Vyhlasovateľom prehliadky a zároveň odborným garantom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Celé podujatie sa koná s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia.

Zdroj: Rimava.sk, MsKs, Foto: Matej Kováč, Attila Gecse


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross