No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ďalší dvaja strelci z R. Soboty patria medzi rozhodcovskú špičku tohto športu

perex-strelbaZačiatkom tohto týždňa boli dvaja rimavskosobotskí rozhodcovia (Slovenská asociácia dynamickej streľby) potvrdení a prijatí ako stáli členovia medzinárodnej asociácie rozhodcov (IROA). Je to významný úspech nielen pre Slovenskú asociáciu dynamickej streľby, ale aj pre región Gemer-Malohont. Ten na medzinárodnom rozhodcovskom streleckom poli budú po novom zastupovať Zoltán Koóš a Tibor Figei.

„Do tejto organizácie sa dostane len veľmi malé percento zo všetkých registrovaných rozhodcov na svete. Nie každej krajine registrovanej v medzinárodnej organizácii praktickej streľby (IPSC) sa podarí mať zástupcov v IROA, ktorá si udržuje len okolo 500 členov na celom svete a ďalších 100 čakateľov, z ktorých nie všetci budú potvrdení ako stáli členovia,“ uviedol pre Rimava.sk novovymenovaný medzinárodný rozhodca, Tibor Figei. Ako poznamenal, k prijatiu predchádza niekoľko zložitých krokov a niekoľko rokov potvrdzovania kvality práce a doporučovaní na medzinárodných pretekoch.

Okrem spomínaných dvoch strelcov z rimavskosobotského klubu Arsenal Shooting Club má po roku 2013 Slovensko, Rimavská Sobota i klub medzinárodné rozhodcovské zastúpenie v podaní Alexandra Szabóa a Stanislava Grubiaka. Celkovo tak má klub Arsenal SC už 5 medzinárodných rozhodcov, keď okrem spomínaných Rimavskosoboťanov sa ním v roku 2016 stal aj Ákos Hajtman z Komárna.

Rozhodcovské skúsenosti Koóša a Figeia

Zoltán Koóš je členom SADS od roku 2000, národným rozhodcom je od roku 2004. Počas uplynulých rokov sa vypracoval k najskúsenejším rozhodcom v strednej Európe. Od roku 2010 patrí k najaktívnejším rozhodcom našej asociácie (2010, 2014 – 2.miesto, 2013, 2015 – 3.miesto). Zúčastňuje sa pravidelne medzinárodných pretekov ako rozhodca vo V4 a má skúsenosti aj zo svetových pretekov (2012 – MS v brokovnici, Maďarsko-Debrecen, 2015 a 2016 ME v puške a pištole, Maďarsko – Eger), kde sa zúčastnil ako národný rozhodca.

Tibor Figei je členom SADS od roku 2008, národným rozhodcom je od roku 2009. V roku 2010 sa stal najaktívnejším rozhodcom, v roku 2011 skončil na 3. mieste v tomto hodnotení. Tibor má taktiež skúsenosti ako národný rozhodca zo svetových súťaží (2009 – ME v brokovnici, Česká Republika-Oparany u Tábora, 2012 MS v brokovnici, Maďarsko-Debrecen a 2015 ME v puške, Maďarsko-Eger. Každoročne rozhoduje taktiež niekoľko medzinárodných súťaží.

Momentálne je v SADS približne 90 národných rozhodcov, z toho je 6 medzinárodných.

„Chceli by sme poďakovať Alexandrovi Szabóovi a Stanislavovi Grubiakovi za ich podporu a dobré rady na ceste za dosiahnutými úspechmi v rozhodcovskej ako aj streleckej oblasti nášho krásneho športu,“ dodal na záver Figei.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Tibor Figei


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross