No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Deň filmu a divadla v Klenovci: Mladí filmári nadviazali na priekopníkov kinematografie

23. novembra 2012 |  | | |

V utorok, 20. novembra, si v Klenovci, pri príležitosti 90. výročia od uvedenia druhého slovenského dlhometrážneho nemého filmu Strídža spod hája, pripomenuli Deň filmu a divadla.
Film natočili klenovskí filmári a divadelní ochotníci na námet Ferka Urbánka ešte v roku 1921. Do kín sa dostal o rok neskôr, na jeseň. „Zábery natáčali v exteriéroch lokality Klenovec. Jediným interiérom bola horáreň na Sinci,“ priblížil pre Rimava.sk riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska Jaroslav Zvara.

Režisérom filmu Strídža spod hája je Ján Moncoľ, kameraman Ján Barto, film vyrobil Ján Barto a Pavol Jamrišška. Postavy vo filme stvárnili: strídža Anička: Zuzana Piaterová – Koniarová, jej matka: Zuzana Bútorová, Verona Etela Kolesárová, Matúš Brezniansky: Július Čajko, Eva: Margita Mináčová, Martin: Ján Moncoľ, Paľo: Samuel Černák.
Na návrh filmového vedca Ivana Rumanovského získali cenu in memoriam: Ján Barto, Pavol Jamriška, Ján Moncoľ a Zuzana Piaterová 23. novembra 1997.

Súčasťou podujatia boli aj filmové tvorivé dielne pre žiakov základných škôl z Klenovca, Hnúšte a Tisovca s lektorkami Jaroslavou Jelchovou a Dankou Hladovcovou, ktoré sú pracovníčkami Gemersko - malohontského osvetového strediska (GMOS) Rimavská Sobota. "Mladí filmári získavali základné zručnosti filmovania. Popoludní svoje krátke animované filmy prezentovali v kultúrnom dome a tak nadviazali na filmárov z roku 1921, ktorí boli priekopníkmi kinematografie na Slovensku,“ uviedol Zvara.

Udalosti spojené s natáčaním filmu priblížila Stanislava Zvarová, ktorá otvorila výstavu venovanú filmu Strídža spod hája. „S filmom je spojený aj život nášho dlhoročného pracovníka kina Jána Machavu, ktorý svoj život zasvätil filmu,“ uviedol Zvara, podľa ktorého Machavovi pri tejto príležitosti starostka obce Zlata Kaštanová odovzdala Ďakovný list za dlhoročnú prácu v Kine Sloboda v Klenovci.

Súčasťou Dňa filmu a divadla bolo uvedenie knihy Júliusa Molitorisa Ochotnícke divadlo v Klenovci. Do života ju pšeničným zrnom, ako symbolom života, uviedla Zlata Kaštanová, riaditeľka GMOS Darina Kišáková a Stanislava Zvarová. Kniha bola vydaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, podľa Zvaru ju záujemcovia môžu získať v knižnici alebo v Miestnom kultúrnom stredisku v Klenovci.

Deň filmu a divadla, ktoré zorganizovala Obec Klenovec, OZ RODON Klenovec a GMOS v Rimavskej Sobote, ukončilo predstavenie divadelného súboru Daxner z Tisovca s hrou Čudné popoludnie Dr. Hvezdoňa Burkeho. „Ďakujeme všetkým, ktorí sa svojou účasťou či prácou pričinili o zdarný priebeh tohto podujatia,“ uzavrel Zvara.

[nggallery id=862]

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: OZ Rodon Klenovec


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross