No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Deň hvezdární a planetárií oslávia aj v tomto roku. Program vás čaká aj v R. Sobote

Foto archívna.

Na prelome astronomickej zimy a jari si v ostatných rokoch, aj na Slovensku, pripomíname význam odbornej, vzdelávacej a popularizačnej činnosti hvezdární a planetárií prostredníctvom podujatí pre širokú verejnosť.

"Deň hvezdární a planetárií je najväčšia koordinovaná ponuka popularizačných podujati pre širokú verejnosť na Slovensku a v tomto roku sa uskutoční počas víkendu (16. a 17. marca) v mnohých slovenských astronomických inštitúciách. Je to už po deviatykrát, čo v tomto formáte nadviažeme na tradíciu Európskeho dňa planetárií vychádzajúceho z iniciativy pracovníkov planetária v talianskej Brescii,“ uviedol Rudolf Gális, predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV.

Na tohtoročný Deň hvezdární a planetárií nezabudli ani v Rimavskej Sobote a chcú ho stráviť vo vašej spoločnosti. Program si od 14:00 do 21:00 hod. pripravili pre širokú verejnosť na sobotu (16. marca) v priestoroch rimavskosobotskej hvezdárne. Vstupné do hvezdárne je iba 1 euro pre dospelých a dôchodcov. Pre deti a mládež do 18 rokov to je iba 0,50 eur.

Článok pokračuje pod reklamou


"Hlavnou témou nadchádzajúceho ročníka je návrat človeka na Mesiac a upriamenie pozornosti na aktivity spojené s dosiahnutim tohto cieľa,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Marián Vidovenec. Tiež doplnil, že okrem príspevkov k tejto téme sa v prípade priaznivého počasia naskytá aj možnosť pozorovať Mesiac v prvej štvrti pomocou astronomickej techniky a s odborným výkladom pracovníkov jednotlivých hvezdární.

PROGRAM:

14:00 – OTVORENÁ NÁRUČ HVEZDÁRNE
Prehliadka areálu hvezdárne, Astroparku a výstav v priestoroch budovy hvezdárne. Pozorovanie Slnka a pozorovanie Mesiaca priamo zo strechy (len za jasného počasia).

15:00 – VESMÍR PLNÝ POKUSOV
Vhodné pre deti, starších žiakov aj dospelých. Deti aj dospelých prevedú svetom zaujímavých fyzikálnych pokusov, budete si môcť namiešať vesmírne hmloviny, vytvoriť si dúhu a mnoho ďalšieho.

16:00 – NA ZEMI ZEM
Interaktívna prednáška priamo pri nafukovacej Zemi (teralón) v Astroparku hvezdárne. Dozviete sa mnohé o našej planéte z pohľadu vesmíru, ale aj z pohľadu vnútra našej Zeme (len za jasného počasia).

17:00 – CESTA NA MESIAC
Premietanie filmu o ceste na Mesiac, o prípravách misie Apollo, samotnom pristátí na Mesiaci a pocitoch astronómov, ktorí ako prví vystúpili na povrch našej prirodzenej družice.

18:00 – OBLOHA NAD NAMI
Premietanie o súhvezdiach, zaujímavých objektoch a hviezdach večernej oblohy, a taktiež o významných astronomických udalostiach roka 2024.

19:00 až 21:00 – POZOROVANIE VEČERNEJ OBLOHY
Pozorovanie objektov večernej oblohy, ako je Jupiter, Mesiac, hviezdy, hviezdokopy, hmloviny a podobne. Pozorovania sú určené jednotlivcom a rodinám, väčšie skupiny je nutné ohlásiť vopred (len za jasného počasia).


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross