No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Deň otvorených dverí na SOŠTAP, nebudú chýbať ani zážitky študentov zo zahraničia

3. februára 2018 | |  | 

Ak ešte neviete, kam na strednú školu, možno SOŠTAP v Rimavskej Sobote bude tá správna voľba. Stredná odborná škola technická a agropotravinárska (SOŠTAP) preto už v utorok, 6. februára, pozýva všetkých žiakov končiacich ročníkov základných škôl zo širokého okolia na Deň otvorených dverí. O možnostiach štúdia na tejto škole záujemcov poinformujú priamo na vyučovacom procese i odbornom výcviku. Nebudú chýbať ani zaujímavé informácie o aktivitách, ktorými bola aj prax študentov SOŠTAPu v Miláne a vo Viedni prostredníctvom projektu Erasmus plus ako aj o možnostiach uplatnenia absolventov v praxi.

Žiaci rimavskosobotskej Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej prednedávnom absolvovali trojtýždňovú odbornú prax v Miláne. Desaťčlenná študentská výprava mala veľké očakávania, čo si všetko stihnú pozrieť, objaviť, čo ich najviac zaujme. Móda, futbal, či autá? Projekt Erasmus plus, im umožnil pracovať v štyroch podnikoch  podľa ich študijných odborov. V spoločnosti  Fassina praxovali mechanici-elektrotechnici, pričom je to jedna z najväčších firiem špecializujúcich sa na predaj automobilov tak talianskych značiek Fiat, Alfa Romeo a Lancia, ako aj značiek Nissan, Jeep, Hyundai, Abarth, Infiniti či McLaren. Študenti sa tu oboznamovali s autoelektronikou a diagnostikovaním porúch. Mladí technici dopravy  a autoopravári boli rozdelení do spoločností Euroimpact a Ducati. Tieto malé servisy opravujú autá a motocykle. Informatici sa zase zaoberali tvorbou internetových stránok v rodinnej firme Dolphin, kde si skúšali tímovú prácu aj so študentmi zo Slovinska.

Tri týždne dochádzania  do práce a späť, niekedy aj dve hodiny cestovania, boli veru únavné. Žiaci robili denne 7-8 hodín a hoci ich práca zaujala, predsa to bol nezvyk a dalo im to zabrať. Na druhej strane víkendy boli naplnené viacerými voľnočasovými  aktivitami. Objavovali krásy talianskej architektúry, historických pamiatok mesta a navštívili aj svetoznáme miesta. Spoločne navštívili kaštieľ rodiny Sforza a tiež prírodovedné múzeum. Podarilo sa im aj individuálne  uskutočniť programy podľa vlastného záujmu,  napríklad návštevu múzea Alfa Romeo a futbalového zápasu AC Miláno – Chievo Verona. Čerešničkou na torte bola návšteva pretekárskeho okruhu v Monze a múzea štadiónu San Síro. Fotoaparáty a mobily boli neprestajne v prevádzke. Výsledkom toho je nespočetné množstvo  záberov z hlavného námestia s Dómom, kráľovským palácom, múzeom a obchodnou uličkou. Popri historických miestach  videli aj moderné mrakodrapy, zažili ruch veľkomesta, degustovali talianske jedlá, získali nových kamarátov. „Keď sa povie Miláno, spomenieme si na  históriu aj budúcnosť. Videli sme kúsok zo všetkého. Zažili sme ruch metropoly, metrá, električky, autobusy – proste nádhera,“ zhodnotil pobyt vedúci zájazdu Ing. Ladislav Farkas. Desaťčlenná skupina sa vrátila plná zážitkov z 25-stupňového tepla do zamrznutého rimavskosobotského počasia.

Podobne pozitívne skúsenosti zo svojho pobytu mali aj ďalší študenti projektu, ktorí však svoje skúsenosti a zážitky nabrali v nie tak ďalekej Viedni. Aj tu im rakúski delegáti umožnili čerpať nové poznatky v oblasti elektrotechniky, dopravy a automobilov  v moderných podnikoch, kde si mali možnosť overiť svoje doma nadobudnuté vedomosti a zručnosti. Ale keďže mladý človek nežije iba prácou a povinnosťami, pedagogický dozor Ing. Kisantalová a Kubišová im pripravili bohatý a pútavý program, ako boli poznávacie prechádzky a zájazdy po Meindlingu, na Karlsplatz a Stefansplatz. Zaujímavé boli aj degustácie regionálnych špecialít v časti Margaretenguertel – najväčšej tržnici vo Viedni, v reštaurácii Tulpe,  Kebab, a Doner. Návšteva Stefansdomu taktiež zaujala najmä študentov, ktorí sa zaujímajú o históriu. Aj títo študenti  prišli naplnení zážitkami a novými skúsenosťami, ktoré im iste pomôžu v ich ďalšom profesijnom i osobnom živote.

Príďte sa na našu školu pozrieť počas Dňa otvorených dverí, lebo je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť! Tešíme sa na Vás!

Zdroj: Rimava.sk, SOŠTAP

Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross