No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Deň Zeme si viacerými aktivitami pripomenú v Lučenci i Poltári

Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com

LUČENEC – Deň Zeme si pripomenú aj v Lučenci. Na štvrtok (20. 4.) preto pripravili viacero aktivít. V mestských sadoch v časti Vinica budú pre žiakov a žiačky miestnych základných škôl pripravené stanovištia, na ktorých im odborní pracovníci a seniori porozprávajú o environmentálnej výchove, včelárstve a naučia ich sadiť bylinky.

"Ich mladší spolužiaci sa zas v areáloch svojich škôl budú venovať údržbe ovocných rastlín či kríkov vo vyvýšených záhonoch. Do Medzinárodného dňa Zeme sa zapoja aj najmenšie deti v materských školách – čakajú ich vzdelávacie aktivity zamerané na životné prostredie. Študentky a študenti miestnych stredných škôl sa pustia do čistenia prírody a svojho okolia. Odpad budú zbierať v niekoľkých lokalitách," prezradila Michaela Baboľová, hovorkyňa Lučenca.

Článok pokračuje pod reklamou


Do aktivít sa môžu zapojiť všetci obyvatelia mesta. Od stredy (19. apríla) majú na Športovej ulici k dispozícii kompost z miestnej kompostárne (z dôvodu vlhkosti bude nepreosiaty), ktorý môžu využiť aj na úpravu predzáhradiek pri panelákoch.

„Možností, ako pomôcť našej planéte, je veľa – môžete zorganizovať brigádu na čistenie prírody a svojho okolia od odpadkov, vysadiť si so susedmi pred panelákom kvetiny, skrášliť svoju záhradu, ísť do práce či do školy mestskou autobusovou dopravou, na bicykli alebo aj peši, spraviť vo svojom okolí osvetu o ochrane životného prostredia, zhotoviť hmyzí domček alebo pripraviť si na záhrade nádobu na zachytávanie dažďovej vody,“ povedal viceprimátor Pavol Baculík.

„Nápadov je množstvo a príležitosti na ich uskutočnenie máme každý deň. Vidieť po sebe dobre odvedenú prácu je zadosťučinením, stretnutie s priateľmi a aktívne strávenie voľného času je zas spojenie príjemného s užitočným. Je len na nás, aké prostredie okolo seba vytvoríme,“ doplnila primátorka mesta Alexandra Pivková a pripomenula aj dôležitosť separovania odpadu, následky konzumného správania či dôležitosť šetrenia energií.

Samospráva tak pokračuje v aktivitách na podporu ekológie. Naposledy sa koncom marca zapojila do Hodiny Zeme, v rámci ktorej vypla osvetlenie budovy historickej radnice. Akciu tentokrát organizujú mesto Lučenec, CHKO Cerová vrchovina, Europe Direct Lučenec, Mestské lesy Lučenec s. r. o., štátny podnik Lesy SR, DSS Libertas a Mestské ovocné sady.

Článok pokračuje pod reklamou


Aj samospráva Poltára sa zapojí do Medzinárodného dňa Zeme, a to vysadením vianočného stromčeka na Námestí osloboditeľov pred kultúrnym domom. Informovala o tom Jozefína Očenášová z kancelárie primátora.

„Zeleň je dôležitou súčasťou každého mesta a všetky aktivity, ktoré napomáhajú k jej zachovaniu budeme v meste vždy podporovať. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli vysadiť stromček, ktorý by neskôr bez výrubu mohol slúžiť ako vianočný,“ povedal primátor mesta Poltár Peter Sitor.

Cieľom je ušetriť dreviny, ako aj nemalé finančné prostriedky, ktoré sú každý rok spojené s výrubom drevín, technickou obsluhou či dovozom.

Ako ďalej primátor informoval, zapojiť sa môže každý. „Prírode môžeme pomôcť rôznymi spôsobmi, ako napríklad vymeniť auto za bicykel, šetriť vodou, recyklovať odpad,“ dodal na záver s tým, že každý môže začať od seba.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross