No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Deň Zeme v Lučenci: Lesníci a poľovníci spojili sily pre zelenšiu budúcnosť

25. apríla 2025 | | |  | 
Zdroj: LESY Slovenskej republiky

Mestský sad v Lučenci sa stal dejiskom výnimočnej udalosti, ktorou si Lesy Slovenskej republiky v spolupráci s miestnymi poľovníckymi združeniami a samosprávou pripomenuli Deň Zeme 2025.

Symbolický prvý strom – čerešňa vtáčia – bol vysadený ako začiatok väčšieho environmentálneho projektu s názvom Novohradskí lesníci a poľovníci deťom.

Článok pokračuje pod reklamou


Projekt prepája odborný prístup k lesnému hospodárstvu s environmentálnou výchovou detí a zároveň podporuje biodiverzitu v mestskom prostredí. Čerešňa vtáčia bola zvolená nielen pre svoju ekologickú hodnotu, ale aj preto, že poskytuje potravu pre rôzne druhy voľne žijúcej zveri a vtáctva.

Do výsadby sa zapojili aj deti z miestnych škôl, ktoré si tak mohli vyskúšať, čo znamená starať sa o prírodu vlastnými rukami. Počas nasledujúcich dní bude v areáloch materských a základných škôl v Lučenci a Poltári vysadených ďalších 60 stromov a krov, pričom sadbový materiál zabezpečil štátny podnik LESY SR.

„Z pohľadu poľovníckych organizácií je dôležité, aby krajinu dopĺňali aj pôvodné, ovocné a plodonosné dreviny. Tie sú v súčasnosti zastúpené len ojedinele, napriek tomu, že majú významný ekologický aj praktický prínos pre lesnú zver,“ uviedol Ing. Ladislav Sedmák, predseda Poľovníckej spoločnosti Veľká Hora – Petrovec. 

„Pri pestovaní porastov sa nezameriavame len na ochranu pred škodami spôsobenými zverou, ale aktívne pracujeme na tom, aby mala zver dostupné prirodzené zdroje potravy. To zahŕňa aj výsadbu ovocných stromov a vytváranie tzv. ohryzových plôch pre zver,“ doplnil Hilbert Géci z Lesnej správy Lučenec.

Význam edukačného rozmeru podujatia vyzdvihla aj primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková: „Deň Zeme je ideálnou príležitosťou na to, aby deti získali osobnú skúsenosť s výsadbou a starostlivosťou o zeleň. Stromy vysadené pri školách budú nielen zdrojom tieňa či ovocia, ale predovšetkým nástrojom environmentálneho vzdelávania. Veríme, že sa postupne premenia na školské mini-arboréta.“

Medzi vysádzanými druhmi dominujú čerešňa vtáčia, jarabina, čremcha, jablone a hrušky, ktoré doplnia aj smrek, borovica čierna, hrab či breza – dreviny typické pre slovenské lesy. Keďže mestské prostredie si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, výsadba prebieha s dôrazom na dlhodobú udržateľnosť a ich prirodzené zapojenie do lokálneho ekosystému.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross