No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DENISA OGINO: Japonsko buď milujete alebo odpíšete

DENISA OGINOJednou z ďalších zaujímavých besied, ktorú ste mohli v rámci Dňa otvorených dverí v Knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote počuť bolo rozprávanie spisovateľky Denisy Ogino o jej živote v Japonsku. Túto besedu si do knižnice bez múrov a prekážok prišli vypočuť desiatky ľudí.Dozvedeli sa rôzne zaujímavé informácie o tom, ako ľudia v Japonsku žijú, čím sa od nás odlišujú a čo-to zo životného príbehu spisovateľky, ktorá v tejto krajine prežila približne desať rokov. Ako na úvod Denisa priblížila, v Rimavskej Sobote bola po druhýkrát a rada sa sem vracia. „Keďže moje korene sú vraj aj tu. Mám tu nejakých bratrancov a sesternice,“ povedala Denisa na úvod, ktorá so sebou priniesla aj zopár japonských dobrôt, ako Edamame – sójové bôby, ktoré Japonci konzumujú k pivu a pre tých najmenších banánové chrumky. Počas besedy však spisovateľka priblížila aj japonské stolovanie. Ako poznamenala, Japonci žijú a stolujú „mištičkovo“ a samozrejme nemohli chýbať aj paličky. „Pre mňa veľmi praktická vec,“ doplnila a dodala, že aj tomuto sa venuje vo svojich knihách o Japonsku, kde sa začal písať jej životný príbeh...

DENISA OGINO: Japonsko buď milujete alebo odpíšete„Do Japonska som odišla, keď som mala 22 rokov. Vždy som sa venovala tancovaniu a na jednej diskotéke si ma všimli z agentúry ako tancujem a opýtali sa ma, či nechcem ísť tancovať do Japonska,“ začína Denisa opisovať svoj osobný príbeh. Ako priznáva, vtedy jej ani na um nezišlo, že táto krajina je na druhej polovici Zeme. „Bola som však uletená a povedala som si, prečo nie? A tak zo dňa na deň, cez nejaké konkurzy, som sa objavila v Japonsku“. Zo začiatku Denisa nevedela rozoznať miestnych ľudí. „Nevedela som, či je to Japonec, Kórejčan alebo Číňan. Bol to pocit, ako keď rozbalíte balík vajec a všetkých dvanásť je rovnakých,“ opisuje s úsmevom a dodáva, že to obdobie bolo pre ňu stresujúcim.

Povedala si, že keď ona nevie po japonsky, tak ich naučí po slovensky.
V tom čase jej bariéru zväčšovala aj neznalosť jazyka. Jediné čo si naštudovala boli dve slovíčka, „des“ a „deska“. „Keď povedali „des“, tak som sa mala len usmievať a prikyvovať, a keď povedia „deska“ tak mám spozornieť, že niečo sa ma pýtajú. A potom sa iba opäť iba usmievať a prikyvovať, že som porozumela, čo ma samozrejme nikam neposunulo,“ hovorí s úsmevom. Preto sa rozhodla zvoliť inú taktiku, a to v znamení – najlepšia obrana je útok. Povedala si, že keď ona nevie po japonsky, tak ich naučí po slovensky. „Tak prvé čo som urobila, bolo v klube kde som si s nimi chcela štrngnúť a povedala som čin-čin. Potom si ma zavolal manažér a spýtal sa ma prečo im neslušne nadávam. Takže som vedela, že čin-čin, nemôžem používať.“ Rovnako dopadol aj jej druhý pokus, kedy Japoncov „učila“ slovenský výraz Ahoj! Podľa jej slov si nad týmto lámala hlavu, keďže, ako hovorí, japonské sluchové vnímanie je slabšie ako u nás. „Takže snažila som sa ich učiť slovíčka im podobné v abecede a jedným z nich bolo „ahoj“. Zdravila som sa „ahoj, ahoj“ a manažér mi opäť povedal: „Ty im nenadávaj do debilov!“ opísala s tým, že výraz „ahoj“ v japončine znamená debil.

Keďže Denisa je farbou vlasov blondýna a rovnako sa aj postavou „vymykala“ japonským ženám, často si ju spájali s rôznymi známymi ľuďmi zo sveta. „Spájali si ma s Britney Spears, čo som brala dosť osobne,“ podotkla s úsmevom, no zároveň dodala, že to brala s nadhľadom. Ako priznáva, Japonsko si veľmi zamilovala, ona sama sa nevnímala ako cudzinka. „Ráno som sa zobudila a v zrkadle som sa videla ako mám šikmé oči, tmavé vlasy a na sebe japonské oblečenie, ktoré má prísne pravidlá,“ spomenula. Podľa Denisy je Japonsko krajinou, ktorú si človek buď zamiluje alebo si povie nie a odpíše ju. V jej prípade tam však hľadala svoj domov a okrem toho sa v Japonsku cítila komfortne. „Som malá, keď sa smejem mám šikmé oči, konfekčná veľkosť mi pomerne vždy sadla.“

Vo svojich knihách sa však okrem vyššie spomenutých vecí venuje aj jej problému s komunikáciou s mužmi. Ako ozrejmila, mala problém pozrieť sa im do očí. Toto sa jej však podarilo vyriešiť, keď pracovala ako učiteľka tanca, kde jej tieto chvíle pomáhal prekonať miestny, rovnako učiteľ tanca. „Naučil ma, aby som sa postavila pred zrkadlo a povedala si: „A ja som najkrajšia na svete!“ Takto mi dával sebavedomie,“ priblížila Denisa, podľa ktorej vďaka tomuto „strelenému“ učiteľovi prekonávala pocit menejcennosti. „Bola som za to vďačná. Japoncom chýba sebavedomie a práve preto spomínaný učiteľ tanca alebo jemu podobní ľudia sú pre nich čudákmi. Tam je zvláštne „byť iným,“ konštatovala.

„Naučil ma, aby som sa postavila pred zrkadlo a povedala si: „A ja som najkrajšia na svete!“ Takto mi dával sebavedomie,“ priblížila Denisa, podľa ktorej vďaka tomuto „strelenému“ učiteľovi prekonávala pocit menejcennosti.
Denisa v tejto krajine prežila približne desať rokov, prešla ťažkými začiatkami, pracovala ako učiteľka tanca či učiteľka angličtiny a rovnako bola aj vydatá za Japonca, a z ich manželstva pochádza aj jej 10-ročný syn. Taktiež aj tému manželstvo rozoberá na stranách svojich kníh. „Mala som o pár rokov staršieho muža a všetci vieme, že Japonsko tvorí niekoľko ostrovov a čo ostrov, to iné tradície. Môj exmanžel bol z ostrova Kyushu (Kjúšu), kde bol ťažký patriarchát. To znamená, že bol dominantný chlap, dlho-dlho nikto, potom deti a až potom na spodku žena,“ povedala a dodala, že sa vydala do takejto rodiny. Tam je to podľa jej slov pomerne bežné, že žena ide za mužom krok-dva za ním alebo keď muž robí doma párty s kolegami, žena nemôže sedieť spoločne za jedným stolom s nimi, musí sedieť zvlášť, nemôže jesť to isté čo oni a podobne. Ako však avizovala, v súčasnosti je to už najmä v tých mladších rodinách iné.

Spisovateľke právom „prischla“ nálepka Slovenka s dušou Japonky. Jej rozprávanie ako aj knihy, človeka priamo strhnú do života krajiny, kde prežila desať rokov. Jej opis Japonska ale aj jej vnútorná energia zapôsobí na každého. Taká je slovenská spisovateľka, srdcom Japonka, Denisa Ogino.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross