No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Desiatky detí zažijú nočnú atmosféru knižnice, čakajú ich prekvapenia i dedinka Habakuky

Desiatky detí po roku opäť vymenia postele za spacáky a sledovanie televízie za nočnú atmosféru knižnice. Tento piatok, 23. marca, je pre nich v Knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote opäť pripravené medzinárodné podujatie s názvom Noc s Andersenom. Témou jedného z najatraktívnejšieho podujatia v knižnici budú slovenské ľudové rozprávky. Rimava.sk o tom informovala Rita Herczegová, vedúca Útvaru knižnično-informačných služieb tunajšej knižnice.

Podľa jej slov cieľom tohto podujatia je prilákať deti do knižnice, aby jedinú noc v roku dobrovoľne vymenili televízory, počítače, hry a svoje mamy za knihy a čítanie. „Nebude tomu inak ani tohto roku,“ avizuje Herczegová. Ako ďalej prezradila, pre 20 detí zo základných škôl v meste sú v piatok, 23. marca, pripravené rôzne aktivity, množstvo prekvapení, stretnutie s animátorkami rozprávkovej dedinky Habakuky, nočná prechádzka Hlavným námestím, čítanie rozprávok, tvorivé dielne a hry až do neskorej noci.

Knižnica Mateja Hrebendu toto podujatie organizuje už sedem rokov. Podľa vedúcej útvar počas tej doby v knižnici pripravili pre malých čitateľov nočné dobrodružstvo v podobe čítania a hrania rozprávok, privítala výstavy rozprávkových bytostí a škriatkov i divadelných bábok. „Súťaže striedali hry, nechýbal nočný lampiónový sprievod, sadil sa rozprávkovník a na návštevu prišli milí hostia - herci, športovci, moderátori, folkloristi,“ priblížila a dodala, že jediným nedostatkom podujatia bol obmedzený počet detí, ktoré sa mohli podujatia zúčastniť.

Po roku ožije aj fiľakovská knižnica

Noc v knižnici po ročnej prestávke oživia v Mestskej knižnici vo Fiľakove. „Špecifikom fiľakovskej verzie je, že prebehne na dvakrát,“ uviedla pre Rimava.sk Viktória Tittonová, riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove. Pre deti s materinským jazykom maďarským sa podujatie uskutočnilo 16. marca, kým pre deti s materinským jazykom slovenským to čaká tento piatok. Ako podotkla, knihovníčky sa záujem detí budú snažiť vzbudiť zážitkovou metódou, a to čítaním rozprávok v detskom kútiku, tvorivými dielňami, detskými piesňami či napínavým kvízom, vďaka ktorému si tí najšikovnejší budú mať možnosť vybojovať pekné darčeky. „Nakoniec však nik neodíde s prázdnymi rukami,“ prezradila.

Noc s Andersenom sa každoročne organizuje v knižniciach a školách mnohých krajín. Je oslavou Medzinárodného dňa detskej knihy, ktorý sa slávi vždy 2. apríla na výročie narodenia H. CH. Andersena. Hlavná myšlienka tejto udalosti pochádza z Čiech, kde ju organizujú už od roku 2000. V dnešnej dobe digitalizácie, kedy klasické knižky a čítanie podliehajú veľkej konkurencii, sa pracovníci knižníc pokúšajú zaujať aj tých najmenších. Cieľom tejto akcie je, aby deti zavítali do knižnice a získali tam zážitky, vďaka ktorým sa sem rady aj v budúcnosti vrátia. Podujatie prebieha vždy v tom istom čase aj v knižniciach a školách celého sveta.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross