No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Deti z detských domovov a ŠZŠ sa opäť stretli na Konvergenciách

konvergencieDetským smiechom, tvorivosťou a animáciami na tému rozprávky Ľadové kráľovstvo Frozen ožila v uplynulých dňoch chata Ipeľ v rekreačnej oblasti Kokava – Línia. Od 20. do 22. októbra sa tu na 12. ročníku tvorivého tábora Konvergencie zišlo viac ako 50 účastníkov - detí, pedagógov, lektorov a dobrovoľníkov. Pobytu sa zúčastnili deti zo špeciálnych základných škôl, detských domovov a deti z Reedukačného centra z Čerenčian. „Už tradične sa prepravujeme spoločným autobusom, ktorý postupne priberá deti z Rimavskej Soboty, Čerenčian, Hrachova, Hnúšte, Tisovca i Klenovca,“ povedala pre Rimava.sk Regina Špitálová z OZ Oxymoron, ktoré podujatie organizuje v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom a dobrovoľníkmi, mladými študentmi z Mládežníckeho parlamentu.

Konvergencie / Kokava – Línia 2016Každý ročník je tematizovaný a tomu je prispôsobený i celkový program podujatia a konkrétne činnosti. Témou a špecifikom tohto ročníka bol po minuloročnom zameraní na slovenské rozprávky, folklór a remeslá, návrat ku filmovým hitom. Po témach Pirátov z Karibiku, Šmolkov, Madagaskaru, zvolili organizátori veľmi úspešný a obľúbený hudobný film z dielne Walta Disneyho, Frozen. Príbeh o láske a jej zázračných účinkoch je inšpirovaný rozprávkou Hansa Christiana Andersena Snehová kráľovná. „V duchu témy sa niesli všetky aktivity, ktoré boli súčasťou trojdňového pobytu. Počas dvoch upršaných dní nebolo veľa možností na výlety v prírode, o to viac sme sa venovali tvorivým činnostiam. Až v posledný deň sme hneď dopoludnia vyrazili von a užili si jazdenie na koni,“ povedala Regina Špitálová.

Tábor má vždy špecifickú atmosféru, ktorú dokážu deti navodiť. Nakoľko väčšina z detí pochádza zo sociálne slabých rodín, sú nesmierne vďačné za možnosť zúčastniť sa pobytu.
Deti si v štyroch tvorivých dielňach postupne vyskúšali rôzne výtvarné techniky, vytvorili si lapače snov, servítkovou technikou si vyzdobili svietniky, z motúza vznikli snehové gule, vymaľovali postavičky z filmu na kartóny a v neposlednom rade si zacvičili jogu so skúsenou lektorkou Radkou Passakovou. Šikovné lektorky - Slávka Maslenová, Veronika Ďurišová so študentkami zo SOŠ v Hnúšti a výtvarníčka Nikoleta Gečeová, ktoré sa vo svojom čase venujú tvorbe originálnych výrobkov, trpezlivo deťom odovzdávali svoje skúsenosti. „Počas prvého dňa nás navštívili i tri remeselníčky z Kokavy nad Rimavicou, ktoré deti naučili rôzne techniky tkania. Deti to zaujalo, veľmi vhodne sme im vyplnili každú voľnú chvíľku,“ uviedla Špitálová.

Konvergencie / Kokava – Línia 2016Náročnosť jednotlivých dielní, tvorba a techniky boli prispôsobené veku detí, ktorý sa pohyboval od 5 do 15 rokov. „To, že boli rozdelení do 4 deväťčlenných skupín od najmenších po najstarších, umožnilo individuálny prístup lektorov ku každému z nich,“ poznamenala. Organizátori pripravili bohatý večerný program, počas ktorého nechýbalo spoločné sledovanie spomínanej rozprávky Ľadové kráľovstvo i obľúbený súťažný program „Frozen talent“. „Túto súťaž nikdy nevynecháme, deti sa vždy veľmi tešia, dáva im to priestor prejaviť svoje schopnosti, radi tancujú, spievajú, nie sú ostýchavé,“ uzavrela Špitálová, podľa ktorej upršané počasie vyplnili aj súťažou o najkrajšieho snehuliaka. V posledný deň pobytu nasledovala spoločná výprava do prírody s animáciami s názvom „Záchrana Anny a Arendelle“, počas ktorej deti museli postupne zdolávať rôzne prekážky a riešiť úlohy. Cieľom bola záchrana krajiny a zrušenie kliatby večnej zimy. „Na záver sme sa všetci objali tak ako to bolo v rozprávke, lebo len pravá láska zdolá aj tie najväčšie prekážky,“ uzavrela s úsmevom Špitálová.

„Tábor má vždy špecifickú atmosféru, ktorú dokážu tieto deti navodiť. Nakoľko väčšina z detí pochádza zo sociálne slabých rodín, sú nesmierne vďačné za možnosť zúčastniť sa pobytu. Najkrajším pocitom, odmenou pre nás organizátorov je spätná väzba, keď sa kontakt udržiava aj mimo pobytu, pri bežnom stretávaní, kedy deti často a pozitívne hovoria o spoločných zážitkoch a vítajú možnosť opäť sa Konvergencií zúčastniť. Dohodli sme už aj tému na ďalší ročník, bude ňou rozprávka Mimoni,“ dodala Regina Špitálová.

Konvergencie organizuje Občianske združenie Oxymoron v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

Zdroj: Rimava.sk/FOTO: Archív Konvergencie 2016


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross