No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dielo mladého sochára na námestie neumiestnia, v galérii sa obávajú vandalov

Kmene stromov obrátené koreňmi nahor, práve z nich vytvoril mladý sochár Marián Straka rozmernú inštaláciu, ktorou reagoval na živelnú katastrofu v Tatrách. V rimavskosobotskej Mestskej galérii zajtra otvoria vernisáž výstavy pozostávajúcej z dokumentácií a štúdií k tejto netradičnej inštalácii ale aj k ďalším veľkoplošným dielam umelca. Originály sa do Rimavskej Soboty nedostanú, kurátorka galérie sa po negatívnych skúsenostiach spred desiatich rokov obáva, že by dielo na námestí opäť zničili vandali.

„ Leitmotívom výstavy Mentálna krajina je rozmerná inštalácia z kmeňov stromov obrátených koreňovou sústavou nahor, ktoré boli umiestnené tak, že vytvárali úzky priechod pre človeka. Ide o verejné umenie, vstupujúce do urbanizmu mesta a pozornosti jeho obyvateľov a návštevníkov,“ vysvetlila kurátorka výstavy Gabriela Garlatyová.

Ako doplnila, autor svoje dielo prezentoval aj v Prahe, ešte v roku 2007. Projekt mal byť realizovaný v Novom Smokovci ako pamätník na prírodnú kalamitu, napokon sa však tento zámer neuskutočnil.

V Rimavskej Sobote uvidia návštevníci galérie dokumentáciu všetkých variácií a fáz projektu. Straka sa prezentuje veľkorozmernou tvorbou a galéria na ne nemá vhodné priestory. Na námestie ich umiestniť nechceli, kvôli negatívnym skúsenostiam z minulosti. „Od roku 2000 do roku 2002 sa v centre mesta realizoval exteriérový projekt Socha na námestí, vystavovali tu významní sochári, diela však vyvrátili vandali, niektoré dokonca poškodili a zničili,“ spomína Garlatyová. Podľa jej slov však chcú v galérii zmapovať tvorbu mladého sochára, priblížiť aj jeho veľkoplošné grafické cykly drevotlačí.

Marián Straka (1976) sa venuje sochárskej tvorbe rozmerných a monumentálnych objektov s environmentálnymi a ekologickými témami. Výstava, ktorú otvoria v galérii zajtra podvečer o 17.00 hod., potrvá až do 19. októbra.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross