No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hnúšťanské aj tisovské kino zmodernizovali, kúpili nové projektory

15. augusta 2013 | |  | | |

kinosála HnúšťaS prechodom na digitálne technológie premietania sa musia vysporiadať aj kiná v menších mestách, v Hnúšti a v Tisovci tento týždeň nainštalovali nové projektory. Ako pre Rimava.sk potvrdil riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Hnúšti Jaroslav Piliarik, ide o lacnejšiu alternatívu digitalizácie, nová technológia podľa jeho slov vyšla na 6 tisíc eur. Zakúpili projektor, nový zosilňovač zvuku a prehrávač Blu-ray. Podľa slov riaditeľa v poslednom období premietali len párkrát do mesiaca, hlavne pre školy, po modernizácii by mohli filmy prilákať viac divákov. "Kino vždy malo svoje čaro," hovorí riaditeľ kultúrneho strediska. Ako spomenul, termín premiérového premietania zatiaľ nestanovili, novú technológiu však chcú Hnúšťanom predviesť s čo najatraktívnejším filmom.
.
kino HnúšťaPremietanie v Hnúšti má podľa riaditeľa približne storočnú históriu, prvé filmy si mohli diváci pozrieť v budove, ktorá je dnes už sídlom mestského úradu, premietalo sa aj v robotníckom dome. Ako Piliarik uviedol, v kultúrnom  dome funguje kino od roku 1986.

Tak ako hnúšťanské Kino Rimava, aj tisovské Kino pod Hradovou má nový projektor, nainštalovali ho včera. Z mestského rozpočtu naň išlo 5 700 eur, investíciu schválil poslanecký zbor. Pre Rimava.sk to potvrdil Štefan Sabó z oddelenia kultúry. Ako uviedol, prístroj je menej náročný na obsluhu a vďaka nemu sa zvýši kvalita premietania. Keďže pred pár rokmi investovali do ozvučenia, filmy budú mať aj lepší zvuk. Sabó však spomenul, že na filmové novinky si diváci budú musieť aj naďalej niekoľko mesiacov počkať.

Ako pred časom uviedla vedúca oddelenia kultúry v Tisovci Miroslava Kojnoková, práve premietanie filmov z DVD je dobrým riešením, ako zachovať menšie kiná. Tisovec sa podľa jej slov uchádzal aj o financie z Audiovizuálneho fondu na zavedenie digitalizácie, projekt však nebol podporený.

Mnohé kiná na Slovensku, ktoré nevyčlenili financie na zavedenie novej technológie, prešli na obmedzený režim premietania alebo zatvorili svoje brány, keďže 35-milimetrové filmy končia.
Pred rokom bolo digitalizované aj rimavskosobotské Kino Orbis, celkové náklady boli vyčíslené na vyše 95 tisíc eur. Audiovizuálny fond schválil dotáciu vo výške 35 tisíc eur, približne 60 tisíc zaplatila samospráva. Prvé premietanie v digitalizovanom kine sa uskutočnilo vlani v septembri.

Zdroj: Rimava.sk (foto: hnusta.sk)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross