No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Divadlo a deti 2023: Rimavská Sobota bude opäť hosťovať celoštátny festival

7. júna 2023 | | |  | 

Celoštátny festival neprofesionálneho činoherného, bábkového, hudobného a pohybového divadla dospelých a mládežníckych divadelných súborov s inscenáciami pre deti sa opäť uskutoční v Rimavskej Sobote.

Poslaním festivalu je podpora záujmu o divadelnú tvorbu pre deti, prezentácia a stretnutie tvorcov v tejto oblasti, vzdelávanie a výmena skúseností umelecko-pedagogického vedenia súborov a podpora stretávania sa neprofesionálnych tvorcov s profesionálnymi divadelníkmi.

Článok pokračuje pod reklamou


Počas dvoch júnových dní (8. – 9. júna) sa v priestoroch rimavskosobotského Domu kultúry stretne približne 100 priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predstavili svoje inscenácie detskému publiku i odbornej porote. Svoje inscenácie predvedie deväť súťažiacich kolektívov, z toho jeden je z Rimavskej Soboty a jeden z Lučenca:

  • Sociálne divadlo HOPI HOPE, Košice: Snehová kráľovná
  • DS MALINOVÝ KOMPROMIS, Košice: O milionárovi, ktorý ukradol slnko
  • Divadlo GORCEK, Spišská Stará Ves: Soľ nad zlato
  • DS pri ZUŠ, Slovenská Ľupča: Peniažky
  • BARDEJOVSKÉ DIVADLO, Bardejov: Mačacia krajina
  • Ochotnícke divadlo 3GD, Závažná Poruba: O dvanástich mesiačikoch
  • Divadlo ALTERNA 2 pri ZUŠ, Rimavská Sobota: Dlhá, Široká a Bystrozraká
  • DIVADLO MLADÝCH - TIMRAVA, Lučenec: Cesta ku hviezdam
  • Divadlo GONG, Bratislava: Vačica, ktorá sa nesmiala

Súťažné predstavenia bude hodnotiť trojčlenná odborná porota aj detské fórum Agora, zložené zo žiakov dramatického odboru ZUŠ v Rimavskej Sobote. Členovia odbornej poroty môžu navrhnúť jednu víťaznú inscenáciu do programu festivalu Scénická žatva v Martine.

Účastníci prehliadky Divadlo a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pripravili divadelný workshop pod vedením pedagogičky a bábkoherečky Mgr. art. Mariky Kecskésovej. Zaujímavá bude aj prezentácia knihy Denník storočnej dámy o histórii ochotníckeho divadla v Rimavskej Sobote, spojená s diskusiou.

Dôležitou súčasťou festivalu je i stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných inscenácií na rozborových seminároch. Spestrením programovej ponuky budú hosťujúce predstavenia profesionálnych divadiel na nádvorí Čierneho orla určené širokej verejnosti.

Článok pokračuje pod reklamou


V piatok 9. júna o 10:30 hod. sa predstaví Divadlo ALTERNA pri ZUŠ v Rimavskej Sobote s inscenáciou Dlhá, široká a bystrozraká. Následne bude o 11:30 hod. pokračovať Divadlo mladých – Timrava z Lučenca s predstavením hry Cesta ku hviezdam.

Spestrením programovej ponuky budú hosťujúce predstavenia profesionálnych divadiel na nádvorí Čierneho orla určené širokej verejnosti. Vo štvrtok 8. júna o 17.00 hod. predstaví Bábkové divadlo v Košiciach humorný i poučný príbeh o nebojácnej Kači, múdrom pastierovi a oklamanom čertovi s názvom Čert a Kača. V piatok 9. júna o 17.00 hod. sa deti môžu tešiť na divadlo ZkuFraVon z Bratislavy a jeho najnovšiu inscenáciu Stvorenie sveta.

Všetky predstavenia na festivale sú bezplatné a prístupné verejnosti.

Hlavným organizátorom festivalu je Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote, odborným garantom je Národné osvetové centrum. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ďalšie informácie o festivale nájdete NA TOMTO ODKAZE a tiež aj NA TOMTO ODKAZE.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross