No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dnes večer nás čaká polotieňové zatmenie Mesiaca

Východ Mesiaca v polotieňovom zatmení 5. mája 2023.

Dnes (5. mája) nastane spln Mesiaca. Nie je to žiadna novinka, no májový je aj niečím výnimočný. Bude sčasti ponorený do veľmi nenápadného polotieňa našej Zeme a nastane polotieňové zatmenie Mesiaca. 

"Fázy Mesiaca, teda aj splny, sa pravidelne opakujú každých 29 dní, 12 hodín a 44 minút. Mesiac obieha okolo Zeme v strednej vzdialenosti 384-tisíc kilometrov a keďže za Zemou je kužeľovitý tieň do vzdialenosti asi 1,4 milióna kilometrov, malo by nastať jeho zatmenie pri každom splne," priblížil Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Článok pokračuje pod reklamou


Vysvetlil tiež, že dráha Mesiaca je k rovine dráhy Zeme sklonená o 5º a tak Mesiac pri splne, vo väčšine prípadov, ide ponad alebo popod zemským tieňom. "Ak sa však dostane do zemského tieňa, môžeme pozorovať zatmenie Mesiaca. Úplné zatmenie Mesiaca patrí k najkrajším úkazom na oblohe, no tentokrát sa náš vesmírny spolupútnik ponorí len do zemského polotieňa na 96% a nastane teda polotieňové zatmenie Mesiaca. V maximálnej fáze bude u nás ešte pod obzorom a tak slabé stmavnutie jeho ľavej dolnej časti si všimneme až po jeho východe."

Ak by sme v čase zatmenia boli na Mesiaci, videli by sme čiastočné zatmenie Slnka, slnečný kotúč so zdanlivým priemerom len 0,5º by čiastočne zakrývala naša Zem, ktorej priemer by bol takmer 2º.

"Čiastočné zatmenie Mesiaca od nás uvidíme 28. októbra 2023, a to najkrajšie, úplné, si užijeme až 7. septembra 2025. Niektoré národy, predovšetkým severoamerickí Indiáni, jednotlivým splnom Mesiaca dávali mená. Májový spln nazvali „kvetný Mesiac“, keďže v tomto mesiaci je príroda nádherne sfarbená množstvom krásnych kvetov. Ak teda pri pozorovaní neuspejete, potešte sa aspoň pohľadom na zakvitnuté lúky plné života," dodal Rapavý.

Priebeh zatmenia:
začiatok polotieňového zatmenia – 17:14 SELČ
maximálna fáza zatmenia – 19:23 SELČ
východ Mesiaca (pre stred Slovenska) – 20:00 SELČ
koniec polotieňového zatmenia - 20:32 SELČ

Grafické znázornenie zatmenia z Mesiaca. Zdroj: P. Rapavý

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross