No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do Lučenca by mali prísť dvaja noví investori, avizujú vznik stoviek pracovných miest

Zástupcovia firiem pri jednom stole s primátorkou Lučenca A. Pivkovou. Zdroj foto: FB A. Pivková

LUČENEC – Do centra Novohradu by mali prísť dve firmy, ktoré avizujú vznik nových priamych i nepriamych pracovných miest. Poslanecký zbor v pondelok (15. 5.) schválil zámery prenajať pozemky v priemyselnej zóne Juh firmám ENEL Holding, s. r. o., a EV-GP, a. s.

Ako uviedol náš partnerský web Novohradske.sk, zástupcovia oboch firiem sa zúčastnili májového zasadnutia, na ktorom zaznelo, že prácu by mohli nájsť stovky ľudí.

ENEL Holding chce v Lučenci vybudovať závod na výrobu mobilných modulárnych montovaných drevodomov z prírodných materiálov. Žilinská spoločnosť v investičnom zámere uviedla, že na tento rok má výrobné kapacity vyťažené na sto percent, a preto hľadá nové možnosti na rozšírenie výroby.

Článok pokračuje pod reklamou


„Plán na rok 2024 je výroba 120-150 domov a v roku 2025 plánujeme zvýšiť výrobu na 230-250 domov ročne. Vízia firmy je do roku 2027 vyrábať 500-600 domov ročne a zamestnávať 250 ľudí na hlavný pracovný pomer,“ uvádza spoločnosť.

Druhým investorom je senecká firma EV-GP, a. s., ktorá sa venuje vývoju a výrobe nabíjacích staníc elektromobilov a batériových úložísk. V priemyselnom parku Juh chce postaviť fabriku s nulovou uhlíkovou stopou. Oba podniky predpokladajú schválenie štátnej investičnej pomoci na budúci rok. Začiatok výstavby a nábor zamestnancov by mali prebehnúť v rokoch 2024 a 2025. Výrobu by chceli spustiť o dva roky.

Radnica firmám ponúkla voľnú plochu (1 hektár), ktorú vlani schválila spoločnosti Pyrometal, s. r. o. Tá sa však v realizácii investičného zámeru rozhodla nepokračovať. Samospráva ponúkla tiež 4,4 hektára, ktoré využíva firma Poortjes a s ktorou ukončí nájomnú zmluvu. Obaja potenciálni investori prejavili záujem aj o ťažko využiteľné plochy.

Niektorí poslanci v tom vidia háčik

Poslankyňa Renáta Endrődyová navrhla odloženie schvaľovania bodov. Jedným z dôvodov bolo, že ENEL Holding je jednoosobová eseročka so základným imaním 5-tisíc eur.

"Jej jediný spoločník v obchodnom registri vystupuje ako spoločník ďalších desiatich spoločností a na internete sa netají tým, že sám seba prezentuje ako realitného makléra... Pre mňa nie je toto tak dôveryhodný partner, aby som dnes zahlasovala za zámer prenajať mu pozemok v priemyselnom parku a možno tak brzdiť príchod iného reálneho investora, ktorý nám o pár mesiacov nevypovie zmluvu," upozornila Endrődyová.

Článok pokračuje pod reklamou


Zástupca ENEL Holding Lukáš Novotný na to zareagoval, že v mladosti podnikal so spoločnosťami s ručením obmedzeným, čo vysvetľuje prevody obchodných spoločností, a od roku 2005 sa venuje aj realitám.

Poslanec Jozef Oravec poznamenal, že opatrnosť je na mieste, keďže obe firmy sľubujú vznik stoviek pracovných miest, hoci v súčasnosti zamestnávajú pár desiatok ľudí.

Tiež spolu s Rút Olšiakovou pripomenuli, že v minulosti sa riešil príchod viacerých investorov, no z plánov napokon zišlo. Primátorka Alexandra Pivková oponovala, že mesto to nedokázalo ovplyvniť a príchod doteraz ohlásených firiem negatívne poznamenali iné faktory.

Mestské zastupiteľstvo v Lučenci Endrődyovej návrh na odročenie bodov neschválilo a odkleplo zámery prenajať firmám pozemky. Poslanci a poslankyne by o konkrétnom prenájme mali rozhodovať v júni.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross