No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do obce by sa mohla vrátiť tradícia spracovania ovčej vlny

V Klenovci má ovčiarstvo dlhú tradíciu. Kedysi sa v obci nachádzala aj práčka vlny, dnes ešte stále okolité lúky spásajú ovce. Práve do tejto obce by sa mohlo vrátiť spracovanie ovčej vlny.

Chcú zriadiť sociálny podnik

Podnet zriadiť v Klenovci sociálny podnik na spracovanie ovčej vlny prišiel z Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý podstupuje kroky na jeho vytvorenie. Predseda BBSK Ján Lunter a podpredseda kraja Roman Malatinec v tejto súvislosti už rokovali na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a ministerstve životného prostredia.

Článok pokračuje pod reklamou



„Chceme, aby nám štát v tomto pomohol, pretože ovčia vlna je sortiment, ktorý nie je spracovaný a naši ovčiari s tým majú evidentný problém. Takýto sociálny podnik by mohol vzniknúť v Klenovci, kde je ovčiarska tradícia a kedysi tam bola práčka na vlnu. Chceme ovčej vlne nájsť využitie v stavebnom priemysle, ale aj v oblasti tradičnej kultúry. Preto som absolvoval aj stretnutie na ministerstve kultúry,“ informoval na brífingu Roman Malatinec, podpredseda BBSK.

Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla starostka Klenovca Zlata Kaštanová, vznik sociálneho podniku by mal niekoľko plusov. „Prínosom by bolo, že by sa znovu spracovávala vlna, surovina, ktorá je z nášho blízkeho okolia,“ uviedla Kaštanová. Miestni obyvatelia totiž stále ovce chovajú, vlnu by tak mohol sociálny podnik vykupovať. „Vytvorili by sa aj nejaké pracovné miesta. Ďalšou dôležitou vecou pre Klenovec je to, že by sa zatraktívnila tá časť obce, kde by sociálny podnik mal vzniknúť,“ povedala ďalej starostka, podľa ktorej ešte nie je jasné, pod koho bude sociálny podnik patriť – či pod obec, alebo kraj. „Je to v štádiu riešenia,“ dodala na záver.

V Klenovci tvorí gubár Ján Fotta

Guba je ručne tkaný výrobok z ovčej vlny. Pri jej výrobe sa do útkového stavu zatkávajú struky vlnených vlasov, čím sa vytvára vzhľad chlpatej tkaniny, ktorá sa využíva ako koberec alebo estetický bytový doplnok. Práve tomuto remeslu sa ako jediný venuje Ján Fotta z Klenovca.

„Tradícia spracovania ovčej vlny bola daná najmä množstvom oviec, ktoré sa na území Klenovca chovali odpradávna. Podľa záznamov v súkenníckej knihe, ktorú získala obec v roku 1850 od cisára Františka Jozefa, žilo v tom čase v obci zhruba 2 000 obyvateľov a z toho bolo 53 súkenníkov,“ povedal v rozhovore remeselník.

„Keďže vlnu bolo potrebné aj spracovať, súkenníctvo bolo na veľmi vysokej úrovni a od toho sa následne odvodila aj výroba kobercov a gúb. Od polovice 19. storočia začalo gubárstvo upadať. Keď v roku 1956 vykonalo Ústredie ľudovej umeleckej výroby v našom regióne výskum, zistilo, že na Slovensku je len jeden výrobca gúb, preto sa rozhodli, že v Klenovci zriadia stredisko na výrobu gúb, a tým sa to v podstate všetko začalo. V čase najväčšieho rozmachu gubárstva pôsobilo v obci až 36 výrobcov. Ja som býval pri jednom z nich, od ktorého som sa tomuto remeslu priučil,“ začal rozprávať svoj príbeh majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví gubárstva, ktorý je v súčasnosti jediným výrobcom v Klenovci a snáď aj na celom Slovensku. Viac o gubárstve sa dočítate v rozhovore tu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross