No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do obchodného domu si chodia pre vyradené potraviny, pomoc dostali už desiatky rodín

potravinová pomoc ŠimonovceNepredaná zelenina či ovocie alebo potraviny, ktorým sa končí minimálna doba trvanlivosti, už niekoľko týždňov pomáhajú rodinám v Šimonovciach v Rimavskosobotskom okrese. Ako pre Rimava.sk potvrdil starosta obce Ernest Lakatoš, tamojšie občianske združenie Dúha uzavrelo zmluvu s potravinovou bankou, na základe nej si môžu chodiť do rimavskosobotského Kauflandu vyzdvihnúť potraviny, ktoré obchodný dom na tento účel pripraví. V Šimonovciach ich potom rozdelia občanom. Podľa slov starostu takáto potravinová pomoc funguje približne mesiac, balíčky už dostalo postupne vyše štyridsať rodín.  Ako starosta spomenul, väčšinou ide o zeleninu, ovocie, chlieb ale dostali už aj syry, maslá, cestoviny  či ryžu. Do Rimavskej Soboty chodia zástupcovia združenia pre pripravené potraviny približne každý druhý či tretí deň, neraz sadne za volant aj samotný starosta.  "Potraviny sa hneď aj dostanú k rodinám, rozdelené sú ešte v ten istý deň," povedal Ernest Lakatoš a dodal, že mnohí občania sa takejto pomoci tešia, rozdeľovanie potravín sa podľa neho zatiaľ zaobišlo pokojne, bez hádok. Ako starosta podotkol, v obci sa všetci dobre poznajú a vedia, komu potraviny najviac pomôžu.

Potravinové balíčky zatiaľ rozdeľujú len v Šimonovciach, podľa starostu by sa však takáto pomoc mohla dostať aj do iných obcí, ak bude potravín viac, prípadne ak sa spolupráca rozšíri aj na ďalšie hypermarkety. Ako starosta spomenul, potraviny by aj tak museli z pultov predajní zmiznúť a boli by určené na likvidáciu, takto pomôžu ľuďom, ktorí majú nižšie príjmy alebo sú zo slabšieho sociálneho prostredia. Starosta potvrdil, že v prípade niektorých obyvateľov je obec osobitným príjemcom. Podľa jeho slov sa tak zlepšila situácia niektorých rodín, hlavne tých, ktorí mali problém s hospodárením.

S potravinovou pomocou majú v Šimonovciach skúsenosti, v roku 2011 sídlil v obci sklad múky a cestovín,  ktoré si sem chodili preberať starostovia z okolia ale aj z iných okresov, pre odkázaných občanov. Kamión jazdil do Šimonoviec každý týždeň, na prízemí administratívnej budovy obecného úradu sa vtedy vystriedali tony potravín. Ako starosta povedal, podľa medializovaných informácií by sa opäť mala takáto potravinová pomoc opakovať. "Išli by sme do toho, ale asi už len pre náš okres," povedal Ernest Lakatoš, podľa ktorého priniesli dodávky potravinovej pomoci aj množstvo práce a starostí.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross