No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do R. Soboty opäť zavíta kinematograf, tešiť sa môžete na zaujímavé filmy

RIMAVSKÁ SOBOTA - Bažant kinematograf začína toto leto 19. sezónu a pre milovníkov máme skvelú správu - opäť zavíta aj do Rimavskej Soboty a to v dňoch 20. - 25. júla. Každý večer si budete môcť pozrieť jednu snímku vždy o 21:30 na Hlavnom námestí. 

Článok pokračuje pod reklamou


“Bažant kinematograf príde do mesta už šiestykrát za sebou. Každý večer po minulé roky sme mali viac ako sto ľudí, čiže sa to teší popularite. My, ako mestské kultúrne stredisko, sme partnermi tohto podujatia v meste a preto máme na starosti vybavovanie všetkých povolení na Mestskom úrade,” povedala pre Rimava.sk Regina Špitálová z MsKS. 

Prinášame vám celý program kinematografu aj s krátkymi opismi filmov: 


utorok, 20.7. o 21.30 hod.

CESTA DO NEMOŽNA

CZ-SK, 2020, Animovaná historická dráma

viac info: https://www.kinematograf.sk/filmy/cesta-do-nemozna/
Réžia: Noro Držiak / Scenár: Michal Baláž, Michael Kaboš, Noro Držiak / Kamera: Michael Kaboš / Hudba: Vladimír Martinka / Strih: Michal Kondrla

Hrajú: Tomáš Mischura, Petr Vaněk, Jana Stryková, Kristína Svarinská, Jana Oľhová, Judit Bárdos, Marek Ťapák, Ján Greššo a ďalší.

Milan Rastislav Štefánik bol intelektuál, vedec, vynálezca, astronóm, národný hrdina aj milovník žien a bonviván. No bol aj prvým Slovákom, ktorý podnikol cestu okolo sveta, viac ráz zdolal Mont Blanc a prežil zostrelenie lietadla počas prvej svetovej vojny. Pred 100 rokmi všetci považovali jeho sny za utópiu, ale on sa nebál vykročiť do neznáma a uskutočniť svoj sen o oslobodení vlastného národa. Jeho životné osudy sa zdajú byť až neuveriteľné, veď to všetko dokázal jediný človek s podlomeným zdravím, pochádzajúci z najchudobnejších pomerov. Cesta do nemožna ako prvý slovenský film s množstvom náročných trikov rozpráva s vtipom o skutočných udalostiach a Štefánikových dobrodružstvách. Odhaľuje neznáme momenty plné drám, emócií a humoru, ako ich zažil a mohol zažiť sám M. R. Štefánik na dobrodružnej ceste svetom a životom. Veselý aj vážny film o odvahe, snoch, lietaní a slovenskom hrdinovi, ako ste ho ešte nevideli.

+ ZEM, r. Viktor Kubal, Československo, 1966, 7 min.

Animovaný film o tom, ako úrodná pôda ustupuje priemyselným stavbám a dokáže pohltiť všetko živé naokolo. Dnes toto memento spred päťdesiatich rokov vyznieva čoraz aktuálnejšie.

streda, 21.7. o 21.30 hod.

ŠARLATÁN

CZ-SK, Írsko, Poľsko 2020, životopisná dráma

viac info: https://www.kinematograf.sk/filmy/sarlatan/
Réžia: Agnieszka Holland / Scenár: Marek Epstein / Kamera: Martin Štrba / Hudba: Antoni Komasa-Łazarkiewicz / Strih: Pavel Hrdlička ml.
Hrajú
: Ivan Trojan, Josef Trojan, Juraj Loj, Jaroslava Pokorná, Martin Myšička, Miroslav Hanuš, Jiří Černý, Tomáš Jeřábek, JanBudař, Martin Sitta, Jan Vlasák, Daniela Voráčková, František Trojan, Jana Oľhová, Kamil Švejda, Václav Kopta a ďalší.

Strhujúca životopisná dráma inšpirovaná skutočným príbehom výnimočného muža obdareného liečiteľskými schopnosťami. Jej predobrazom sa stal liečiteľ Jan Mikolášek, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc státisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Mikolášek bol človek bez odborného lekárskeho vzdelania, ale s nevšedným a nevysvetliteľným nadaním diagnostikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani doktori nevedeli rady. Jeho mimoriadne schopnosti však boli vykúpené bojom s vlastnými démonmi. Šarlatán odráža odveký boj dobra a zla, lásky a nenávisti, viery a zrady. To všetko v jednom človeku na pozadí dobových udalostí. Film mal svetovú premiéru na 70. Berlinale, na konte má množstvo medzinárodných ocenení a na udeľovaní cien Český lev získal päť sošiek vrátane kategórií za najlepší celovečerný film i najlepšiu réžiu. V hlavnej úlohe Jana Mikoláška sa predstaví Ivan Trojan, ktorého mladšiu verziu stvárnil jeho syn Josef. Trojanovým rovnocenným partnerom je slovenský herec Juraj Loj v úlohe asistenta Františka.

+ ŠACH, r. Viktor Kubal, Československo, 1974, 5 min.

Animovaná groteska odohrávajúca sa na šachovnici je alegóriou na neslobodnú spoločnosť. Zároveň je nadčasovou kritikou tých, čo sú pri moci a uveria vlastnej dôležitosti rozhodovať.

štvrtok, 22.7. o 21.30 hod.

BOURÁK

CZ-SK, 2020, komédia

viac info: https://www.kinematograf.sk/filmy/bourak/

Réžia: Ondřej Trojan / Scenár: Petr Jarchovský, Evita Naušová / Kamera: Tomáš Sysel / Hudba: Roman Holý / Strih: Vladimír Barák

Hrajú: Ivan Trojan, Veronika Marková, Kristýna Boková, Jiří Macháček, Petra Nesvačilová, Alena Pajtinková, Kateřina Winterová, Ady Hajdu, Jaromír Dulava, Kryštof Hádek, Petra Polnišová, Milan Ondrík a ďalší.

Komédia zo súčasnosti – trochu čierna, trochu gangsterka, plná skvelej hudby a skvelých hercov.

Jej príbeh sa točí okolo osemnásťročnej Kamily (Veronika Marková), ktorá je úplne zúfalá. Žije v meste, kde zdochol pes, práve prišla o prácu a má plné zuby svojich nedospelých rodičov. Jej otec (Ivan Trojan), večný pubertiak, kšeftuje s vrakmi áut a chodí tancovať rock´n´roll s babenkou, čo vyzerá ako zo starého amerického katalógu na podprsenky (Alena Pajtinková). Rezignovanú matku (Kristýna Boková) balí lokálny gangster (Jiří Macháček), ktorému padol biznis, pretože mesto zakázalo hracie automaty. Kamila sa však nevzdáva a rozhodne sa o svoju rodinu a šťastie zabojovať. Len musí presvedčiť mamu, aby otcovi konečne pristrihla jeho „vypelichané krídelká“! Tvorivé duo – režisér Ondřej Trojan a scenárista Petr Jarchovský – opäť spojili sily, aby podobne ako v prípade legendárneho Občianskeho preukazu priniesli divákom nezabudnuteľný filmový zážitok. Ponúkajú absurdné situácie s romantikou a rokenrolové vypaľováky so zamilovanými slaďákmi v podaní najlepšej kapely, akú si viete predstaviť.

+ POSLEDNÝ KAMEŇ, r. Jaroslava Havettová, Július Hučko, Československo, 1982, 5 min.

Satirický kreslený príbeh o úradníkovi, ktorý si objednal sochu. Film je výsmechom byrokracie a kritiku smeruje aj na pseudoodborníkov, čo určujú, ako má vyzerať umenie.

piatok, 23.7. o 21.30 hod.

3BOBULE

CZ, 2020, komédia

viac info: https://www.kinematograf.sk/filmy/3bobule/

Réžia: Martin Kopp / Scenár: Matěj Podzimek, Tomáš Vávra / Kamera: Jan Filip / Hudba: Jan P. Muchov / Strih: Libor Merta
Hrajú
: Tereza Ramba, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Marian Roden, Miroslav Táborský, Branislav Deák, Michal Isteník, Radim Novák a ďalší.

Honza (Kryštof Hádek) a Klára (Tereza Ramba) sa po niekoľkých spoločných zberoch úrody stali rodičmi roztopašných dvojčiat a majiteľmi vinárstva. Keďže im však každodenné starosti prerástli cez hlavu a v manželstve im to veľmi neklape, žijú oddelene...Takto sa začína príbeh renesancie ich lásky v prekrásnom kraji na juhu Moravy, práve v čase, keď prichádza rozhodujúce obdobie vinárskeho roka – vinobranie. Ale to nie je všetko. Honza s Klárou popri manželstve musia riešiť aj krádeže vo viniciach, Klára navyše bojuje s predsudkami okolia, že ako žena nemôže robiť kvalitné víno a neprekročí tieň svojho otca. Honza sa po rokoch stretne s neodbytným kumpánom Jirkom (Lukáš Langmajer), ktorý mu chce pomáhať so zberom úrody, no pri tom zamlčí, že uteká pred dlhmi a že svojho pubertálneho syna tak trocha uniesol. Jirkova prítomnosť však vnesie do života všetkých vítaný i nevítaný rozruch a začína sa séria komických omylov a nedorozumení... Tretie pokračovanie letného filmového kinohitu.

+ POSTUP, r. Viktor Kubal, Československo, 1968, 6 min.

Animovaný film o kariére vrany na križovatke odkazuje na spoločenský nešvár obľúbený v každej dobe. Bezohľadný karierizmus ale nemusí vždy znamenať postup o stupienok vyššie.


sobota, 24.7. o 21.30 hod.

MEKY

CZ-SK, 2020, dokumentárny portrét

viac info: https://www.kinematograf.sk/filmy/meky-zbirka/

Réžia: Šimon Šafránek / Scenár: Jan Vedral, Šimon Šafránek / Kamera: Martin Žiaran / Strih: Šimon Hájek
Účinkujú
: Miro Žbirka, Ján Lehotský, Kamil Peteraj, Laco Lučenič, Kateřina Žbirková, Petr Horák, Marika Gombitová (a.z.) a ďalší.

Nemoderný chalan z Abbey Road, ktorého piesne si spievajú všetci, ale jeho skutočný príbeh pozná málokto. To je Meky Žbirka. Unikátny dokumentárny portrét ho predstavuje ako večného gentlemana a skvelého spoločníka, ktorý miluje Beatles a z ktorého sála dobrá nálada. Jeho život je pritom plný nečakaných peripetií a rozhodnutí, ktoré často znamenali opustiť všetko, čo dovtedy mal. Čo teda prežil muž, ktorý napísal piesne Biely kvet, Atlantída, Múr našich lások, 22 dní, Co bolí, to přebolí, Nespáľme to krásne v nás, Denisa, S tebou je kríž, Katka, Prvá, Len s ňou, Možno sa ti zdá a ďalšie? Jeho skutočný život sa podobá skvelej piesni, má strhujúci príbeh, tempo, emócie aj prekvapenia. Energický filmový portrét predstavuje populárneho speváka otvorene, úprimne, z tesnej blízkosti, v nečakaných súvislostiach a s humorom. Rozpráva o úplnej oddanosti hudbe, o viere vo vlastnú cestu, ktorá bola často iná, než mu všetci odporúčali. Ale aj o tom, ako sa dajú s eleganciou prekonávať veľké spoločenské revolúcie i životné zvraty.

+ SOCHA, r. Jaroslava Havettová, Československo, 1969, 7 min.

Klasický kreslený film o Michelangelovom odkaze, že v každej skale sa ukrýva socha. Trefne kritizuje dogmatizmus a ideológiu, ktorá si za každú cenu presadzuje svoje bez ohľadu na realitu.

krátke filmy: https://www.kinematograf.sk/filmy/kratke-filmy-2021/


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross