No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dobrovoľníci posadili na Burde stovky stromčekov

5. mája 2017 |  | |

Dobrovoľníci z okresu Rimavská Sobota, ako aj milovníci prírody na Slovensku, posadili v priebehu uplynulého víkendu v Sedle Burda stovky sadeníc stromčekov. Viac ako desiati posadili 500 kusov smreka, jedle, buka či smrekovca. Za dva dni tak stihli to, čo bolo naplánované na dva víkendy. „Prvý termín sa nám nepodarilo zrealizovať, lebo pred týždňom sme tu mali ešte sneh,“ povedal pre Rimava.sk správca horskej chaty Burda a dobrovoľný strážca prírody Zdeňek Pochop, podľa ktorého išlo čisto o dobrovoľnú akciu. „Stromčeky nám na vysadenie dali Mestské lesy Tisovec, pod ktoré les aj patrí,“ dodal.

Stromčeky boli sadené pod dohľadom, ktorí dobrovoľníkom ukázali, ako na to. „Sadíš ho tam na možno sto rokov, tak mu podľa toho vyber aj slušné miesto,“ prizvukoval Zdeňek. Akciu sa rozhodli zorganizovať aj kvôli „Mesiacu lesa“, podľa slov správcu ju zopakujú ešte na jeseň a tak si ľudia budú môcť prísť zasadiť aj ďalšie stromčeky, ktoré budú rásť v spoločnom lese. Miesta na sadenie a voľné plochy vybrali tam, kde bola predtým kalamita.

Terénne informačné stredisko Burda, pri ktorom boli stromčeky vysadené, sa nachádza v centrálnej časti na Burde v Národnom parku Muránska planina (NPMP). Nachádza sa tam jednoduchá murovaná stavba bez elektriny a tečúcej vody. Počas uplynulých rokov prešla kompletnou obnovou, nakoľko pôvodná chata zhorela v roku 2012. Pôvodná zrubová chata pritom bola využívaná ani nie dva roky. Požiar nebol spôsobený vlastným zavinením, páchateľa, ktorý ho spôsobil, sa však polícii vypátrať nepodarilo. Neželaných návštevníkov však majú aj naďalej, v priebehu minulého roka si zlodej odniesol fotopascu, neskôr v zime si páchateľ prišiel odniesť alkohol a pec na kúrenie.

Sedlo Burda je dôležitou križovatkou turistických trás. Turisti zrub využívajú na niekoľkokilometrovom úseku medzi Pohronskou Polhorou a salašom Zbojská, trasou prechádzajú peši na bicykloch aj na koňoch.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross