RIMAVSKÁ SOBOTA - Piatok, 31. januára, si Dom Matice slovenskej v Rimavskej Sobote v Aleji dejateľov pripomenul dve významné osobnosti, ktoré svojou prácou a odkazom ovplyvnili nielen svojich súčasníkov, ale aj budúce generácie.
Matičiari, odbojári protifašistického hnutia i široká verejnosť si s úctou uctili pamiatku historika, pedagóga a bojovníka proti fašizmu Júlia Bolfíka a popredného národného buditeľa Pavla Jozefiho.
Článok pokračuje pod reklamou
Júlia Bolfíka (28. januára 1915 – 5. augusta 1993) si matičiari pripomenuli pri príležitosti 110. výročia jeho narodenia. Bol pedagógom, publicistom, regionálnym historikom a odhodlaným bojovníkom proti fašizmu. Počas Slovenského národného povstania (SNP) pôsobil ako veliteľ partizánskej jednotky na severe Gemera.
Ako regionálny historik zanechal po sebe bohaté dielo. Vydal päť kníh monografií o významných osobnostiach, ako boli Ján Botto, J. D. Čipka, A. H. Škultéty, J. Palkovič a Samo Vozár.
Okrem toho publikoval odborné diela ako Stredogemerské nárečia a podieľal sa na vydaní viacerých zväzkov zborníkov Vlastivedné štúdia Gemera, Národopisné štúdie Gemera a Literárne postavy Gemera.
Jeho práca a poznatky boli prínosom pre školy, kultúrne inštitúcie a spoločenské organizácie, ktorým poskytoval cenné informácie o histórii a súčasnosti Gemera-Malohontu.
Pri príležitosti 250. výročia narodenia si prítomní uctili aj Pavla Jozefiho (31. januára 1775 – 29. marca 1848). Tento evanjelický kňaz a biskup bol národným buditeľom, popredným politickým dejateľom a obranca práv Slovákov. Bol členom spolku Tatrín a výrazne prispel k vývoju vzdelanosti v regióne.
Pochádzal z roľníckej rodiny a po štúdiu na evanjelickom lýceu v Bratislave sa usadil v Tisovci, kde od roku 1820 pôsobil ako duchovný 28 rokov. Zaslužil sa o výstavbu nového kostola, ktorý bol v tej dobe najväčšou chrámovou stavbou v Uhorsku.
Na jeho fare pôsobili poprední predstavitelia národného hnutia, medzi nimi Jozef Čipka a Daniel Lichard. Kňazské skúšky u neho absolvovali osobnosti ako J. Francisci a P. Hostinský. Bol priekopníkom vzdelávania ľudu a na evanjelických školách zaviedol povinnú šesťročnú školskú dochádzku. Jeho myšlienka súťaženia žiakov v čítaní kníh a ich využívania vo výučbe sa stala dôležitou súčasťou vzdelávania.
NENECHAJTE SI UJSŤ