No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dominantu obce, Haličský zámok, pomáhali opravovať aj tamojší obyvatelia

halicsky-zamokDominantu obce, Haličský zámok, ktorý bol roky neprístupný verejnosti, v týchto dňoch otvorili. Zo zrekonštruovaných priestorov sídla Forgáčovcov je v prvej etape sprístupnená zatiaľ reštaurácia, areál a hotel otvoria neskôr, počíta sa však aj s jazierkom či golfovým ihriskom. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Halič Juraj Machava, po otvorení dúfajú, že to u nich prinesie rozvoj turistického ruchu. „Bolo to otvorené v strede týždňa a najmä cez najbližší víkend môžeme očakávať prvých zvedavcov,“ povedal starosta, podľa ktorého na zámku našlo prácu niekoľko desiatok obyvateľov. „Je to veľkolepé, krásne,“ povedal Machava, a dodal, že spolu so starostami z okolitých obcí boli pozvaní na slávnostný obed a prezentáciu zámku ako aj ďalších plánov. „Je tam aj veľký lesopark s rybníkom, do ktorého rekonštrukcie sa chcú pustiť budúci rok, neskôr majú v pláne odkúpenie pozemkov od obce na golfové ihrisko,“ dodal.

Zámok Forgáčovcov bol verejnosti neprístupný približne desať rokov, rekonštruoval ho nový majiteľ, košická firma Imet. Práce boli hradené z menšej časti z eurofondov vo výške 1,4 milióna eur. „Firma Imet prezentuje, že celý tento projekt stál 14 miliónov eur,“ povedal pre Rimava.sk výkonný riaditeľ hotela Radoslav Grega, podľa ktorého pri rekonštrukcii a na prevádzku využívajú hlavne miestne zdroje. „Bola to súčasť aj európskeho príspevku, že zamestnajú miestnych obyvateľov,“ priblížil Grega a dodal, že ich bolo viac ako 30 zamestnancov, prácu niektorí našli aj pri prevádzke. Pri rekonštrukcii používali podľa Gregu materiály nehorľavé, aby nevznikol problém ako na Krásnej Hôrke, že zhorí. Z materiálov bola po dohode s pamiatkármi využívaná hlavne tehla a kameň, strecha má nový krov a krytina je zo štiepanej bridlice. Nádvorie je presklené. „Je to nóvum a myslím si, že sa tým zvýši úžitková hodnota tohto hotelového zariadenia, čo umožní aj akcie väčšieho rozsahu pre približne 250-300 ľudí,“ dodal výkonný riaditeľ hotela.

Haličský zámok neďaleko Lučenca bol Forgáčovcami prestavaný z pôvodného obranného hradu v 15. až 16. storočí. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Po druhej svetovej vojne sa dostal do rúk štátu a bol v ňom Ústav pre mentálne postihnutú mládež. Zo štátu potom prešiel do vlastníctva Banskobystrického samosprávneho kraja, ten však na záchranu objektu nenašiel prostriedky. V roku 2005 ho kúpila spoločnosť Imet za približne 1,6 milióna eur.


Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross