No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dnes zablokovali cestu v Radnovciach, dôvodom bol nesúhlas s obchádzkovou trasou. Premávka v obciach je podľa starostov nebezpečná

25. augusta 2022 | |  | 

RADNOVCE - Niektorí poslanci VÚC BBSK a starostovia okolitých obcí dnes (25. 8.) spoločne zorganizovali demonštratívnu blokádu cesty v Radnovciach. Hodinová uzávierka bola protestom proti presmerovaniu dopravy z medzinárodnej cesty spájajúcej Bratislavu a Košice cez Zvolen na cestu tretej triedy 2798 (Bátka – Radnovce – Rimavská Seč – Kráľ) počas rekonštrukcie úseku E58 Bátka – Figa.

Hlavnou cieľom demonštrácie bolo poukázať na možné odklonenie dopravy z ciest II. a III. triedy, alebo minimálne zabezpečiť v obciach, cez ktoré obchádzka vedie, osadenie spomaľovačov a vytvorenie priechodov pre chodcov, aby premávka bola spomalená.

Článok pokračuje pod reklamou


„Táto demonštrácia nie je o tom, že tú cestu nechceme, ale je o tom, že táto cesta nie je vystavaná na túto premávku. Je to veľmi neúnosné pre našu dedinu, nemáme chodník, nemáme prechod pre chodcov. Denne tu prechádzajú tisíce áut a kamiónov. Bojíme sa o svoje životy a životy svojich detí. Keď kamión letí cez dedinu 70, 80, to sa nedá. Prichádza september a otvárame školu a škôlku. Ako budú naše deti chodiť do školy a škôlky,“ povedal na demonštrácii starosta obce Radnovce Aladár Bari.

K problému sa vyjadril aj krajský poslanec Zoltán Cziprusz, podľa ktorého nie sú proti rekonštrukcii cesty, pretože tá bola potrebná už dávno. Presmerovanie medzinárodnej dopravy cez obce, kde sú cesty II. a III. triedy, však podľa neho nie je dobrým riešením.

„Treba povedať, že krajských poslancov, ani kraj samotný, a dokonca ani starostov okolitých obcí, neprizvali ku stolu, keď sa rozhodovalo, kadiaľ pôjde premávka. Oveľa lepšie riešenie by bolo, keby postavia provizórne cesty a pontónový most vedľa rekonštruovanej trasy, ako to napríklad urobili pri výstavbe R2 pri Mýtnej. Nestalo sa tak a presmerovali premávku sem a tu sa pomaly nedá žiť. Nie sú tu chodníky, kamióny tu letia a na druhej strane tiež nie sme za to, aby premávku presmerovali na smer R. Sobota – Janovce – Orávka, aj keď vidím, že stadiaľ premávka ide tiež čiastočne,“ doplnil Cziprusz.

S takýmto riešením obchádzkovej trasy nesúhlasí ani starosta obce Bátka Peter Hencz, ktorý už niekoľkokrát zdôraznil, že komunikácia so starostami okolitých obcí zo strany Slovenskej správy ciest neprebehla.

Článok pokračuje pod reklamou


„Druhá vec je, že podľa mňa bolo aj dosť času na to, aby keď už došlo k tomuto rozhodnutiu, bola aj táto trasa pripravená na túto premávku. Myslím si, že ďalšie varianty na obchádzky nie sú. Problém je v tom, že by určite bolo treba zvýšiť ochranné prvky pri tejto premávke. Ako sa aj tu hovorilo, neboli vyznačené priechody pre chodcov v obciach. Niektoré obce sú bez chodníkov a okrem toho, že je problém so zvýšenou premávkou, je problém hlavne s tým, že nedodržiavajú rýchlosť, ktorá tu bola stanovená,“ dodal Hencz.


Prečítajte si tiež: Mimoriadna zmena cestových poriadkov: Pre uzávierku cesty nastanú zmeny v autobusovej doprave
Prečítajte si tiež: Slovenská správa ciest priblížila detaily k plánovanej uzávierke cesty I. triedyNENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross