No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Karty na cestovanie zadarmo využíva čoraz viac ľudí

4. septembra 2009 |  | 

Využívanie sociálnych dopravných S-kariet, s ktorými majú nárok na bezplatné cestovanie prímestskými autobusovými linkami občania Banskobystrického kraja, čo prišli od začiatku decembra minulého roka o prácu, rýchlo rastie. Kým v apríli, keď Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v spolupráci s úradmi práce a s firmami SAD Zvolen a SAD Lučenec projekt „S-kariet“ zaviedol, si ich vybavilo 391 občanov, ktorí ich spolu použili 1 931-krát, v júli malo tieto karty 1 156 ľudí a využili ich spolu 19 370-krát. Informoval o tom hovorca BBSK Roman Lebeda. „Najdôležitejšie je, že časť ľudí si platnosť S-kariet nepredĺži, čo sa s vysokou pravdepodobnosťou deje vďaka tomu, že si našli zamestnanie,“ dodal Lebeda.

S-karty sa najviac využívajú pri cestovaní na linkách z horehronských obcí do Brezna, Podbrezovej a Banskej Bystrice. Vysoká frekvencia cestujúcich s S-kartami je aj medzi Detvou a Zvolenom, Zvolenom a Banskou Bystricou, Veľkým Krtíšom a Zvolenom, spádovou oblasťou okolo Rimavskej Soboty a okolo Lučenca.

Projekt sociálnych dopravných kariet má pomôcť nájsť si prácu ľuďom, ktorí ju stratili v dôsledku krízy. O nároku na túto kartu nezamestnaných informujú príslušné úrady práce. Ak o ne majú nezamestnaní záujem, dajú úradu práce súhlas, aby poskytol informácie dopravcovi. Karty si potom na základe preukazu totožnosti a dokladu z úradu práce vyzdvihnú v kancelárii dopravcu v príslušnom meste. Platnosť kariet je jeden mesiac, držitelia si ich môžu obnovovať. Tým, ktorí si nájdu prácu, už dopravcovia na základe údajov z úradov práce bezplatné cestovanie neobnovia. Z júlových 1 156 držiteľov kariet si ich platnosť o ďalší mesiac predĺžilo 878. „Dá sa predpokladať, že veľká časť z 278 ľudí, ktorí si kartu už nepredĺžili, si našlo aj vďaka bezplatnému cestovaniu nové zamestnanie,“ uviedol hovorca župy.

Straty, ktoré obom dopravcom vznikajú pri preprave nezamestnaných, uhradí BBSK v rámci preplácania strát za výkony vo verejnom záujme, čo je ročne zhruba 10 miliónov eur. SAD Zvolen a SAD Lučenec spolu prevezú ročne okolo 40 miliónov cestujúcich.

Zdroj: BANSKÁ BYSTRICA 4. septembra (SITA)


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross