No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ: Po prietrži mračien podmylo cesty pri Muráni. Najnutnejšia doprava ide cez Muránsku planinu

29. júna 2020 | |  | 

Po lokálnej prietrži mračien v okolí Muráňa zaplavilo tamojšie komunikácie. Dve z nich sú neprejazdné a asfalt je na desiatkach metrov strhnutý. Na Prednú Horu sa z Muráňa cestou II/531 nedostanete. Obchádzku zriadili cez Muránsku planinu. Voda sa problémové úseky na cestu valí ešte aj v pondelok dopoludnia.

Doprava cez Muránsku planinu je podľa informácií BBRSC umožnená len v najnutnejších prípadoch, týka sa hlavne dopravy či autá do 3,5 tony miestnych obyvateľov, sanitiek či hasičov. (aktualizované o 13.00 hod.)

Z ciest sa už včera popoludní stali potoky, ktoré boli na viacerých miestach zavalené stromami. Pri odstraňovaní následkov tohto prírodného živlu zasahovalo asi 50 profesionálnych aj dobrovoľných hasičov. Informuje o tom Prezídium Hasičského a záchranného zboru SR na sociálnej sieti. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol riaditeľ HaZZ Revúca Jozef Mikuda, najväčšie problémy boli na vodnom toku Zdychava, kde sa vybrežila voda v miestach s upchatými odtokmi.

Článok pokračuje pod reklamou"Bolo treba hlavne udržať vodu v koryte čo najlepšie," zdôraznil Mikuda s tým, že na vyťahovanie stromov bol použitý bager. Voda spadla hlavne na hrebeň a potom na Zdychavke. Veľké zrážky spadli okolo 16-tej hodiny. "Z koryta sa voda dostala na cestu," povedal Mikuda, podľa ktorého mali následne v Revúcej aj pár zaplavených pivníc na Železničnej ulici, ktoré boli vyťahovať.

Podľa informácií meteorológov v priebehu jednej hodiny v obci spadlo celkom 108 milimetrov zrážok a Zdychava dosiahla tretí stupeň povodňovej aktivity. Horský potok Zdychavka je podľa Mikudu strmý, sú tam veľké skaly a z minulosti po ňom bola pomenovaná aj Revúca, kde voda pri veľkých prietokoch doslovne "reve". Podľa lesníkov malo spadnúť miestami vyše 110 litrov na meter štvorcový. "Ešte teraz tečú veľké prietoky a to máme už druhý deň," podotkol riaditeľ a dodal, že zásah trval zhruba do šiestej popoludní.

Cesta, ktorá bola opravovaná, je zničená na úseku asi 50-tich metrov. Na odstraňovaní škôd pracuje a rozsah škôd mapuje Slovenská správa ciest. Na vrchol kopca, Prednú Horu sa vodiči dostanú z obce Muráň, cez Muránsku planinu a vyjdú na Javorinke. Inak by museli cestu obchádzať približne 100 kilometrov.

Druhou problémovou cestou je cesta č. III/2845 v smere na Muránsku Zdychavu. "Po prietrži mračien podmylo obe miestne komunikácie, pričom na niektorých miestach sa odtrhli kusy asfaltu a na cestu popadalo viacero stromov," informovalo Prezídium HaZZ. V oboch údoliach zasahovali profesionáli z Revúcej a dobrovoľní hasiči z obcí Gemerská Ves, Jelšava, Hajnáčka, Muránska Dlhá Lúka, Ratkovské Bystré, Muráň, Revúca a Kameňany.

AKTUALIZÁCIA o 10:30 hod.

V súvislosti s prietržou mračien zasadá od 10:00 na Okresnom úrade v Revúcej krízový štáb. Cesty v Revúckom okrese poškodila voda, a preto bude, pravdepodobne, vyhlásená mimoriadna situácia. „Tá súvisí so silnými prívalovými dažďami, ktoré v nedeľu podvečer závažne poškodili dve cesty,“ informuje na sociálnej sieti BBSK. Na miesto smeruje aj predseda samosprávneho kraja Ján Lunter.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO HaZZ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross