No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci schválili rekonštrukciu chodníkov, ktoré sú v zlom stave. Zmenu prijali na úkor rekonštrukcie ciest

1. júna 2022 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Mestskí poslanci na svojom uplynulom zasadnutí (31. 5.) schválili v tretej zmene rozpočtu rekonštrukciu niekoľkých chodníkov v meste.

Mesto vo svojom návrhu predložilo rekonštrukciu dvoch ciest – ul. Okružná (84 000 eur) a ulicu popri Šibeničnom vrchu (81 000 eur), ktorú poslanci z klubu Odvážme sa zrýchliť navrhli zmeniť. „Tieto ulice je treba opraviť, ale ešte znesú odklad. Je škoda, že nemáme pasportizáciu a plán obnovy, kde by sme videli a vedeli, kedy sa čo bude opravovať,“ povedal poslanec Michal Demeter s tým, že vychádzali z rozhovorov s občanmi.

Článok pokračuje pod reklamou


„Navrhujeme, aby boli v prvom rade opravené chodníky,“ dodal. Chodníky podľa názoru poslancov z klubu Odvážme sa zrýchliť odklad neznesú, pretože sú v zlom technickom stave a ohrozujú bezpečnosť chodcov. „Pri priemernej šírke chodníka 3 metre dokážeme obnoviť približne 3,6 kilometra chodníkov, a pri priemernej šírke chodníka 2,5 metra až 4,4 kilometra chodníkov,“ doplnil poslanec s tým, že ide o rovnakú plochu, akú chcelo vyasfaltovať mesto.

Poslanci navrhli opraviť tieto chodníky v tomto poradí: ulica Malohontská jednostranne - od bývalého Risa po mliekarne, ulica Jánošíkova obojstranne - od mosta cez Rimavu po Slovenskú sporiteľňu, ulica Cukrovarská jednostranne – od kruhového objazdu pri Lidli po koniec Mestskej záhrady, ulica Dobšinského – od mosta pri zelovoci smerom k diagnostickému centru, na Starej Sobôtke od Farmfood smerom k poľu pod plánovanou IBV III., ulica Dr. V. Clementisa, L. Novomestského – od zimného štadióna smerom k potravinám na ul. Clementisa.

K tomuto návrhu sa pripojil ešte poslanec Štefan Baláž. „Viac rokov ma oslovujú obyvatelia B2 pri Rimave. Od Rimavy ten chodník je v dezolátnom stave. A takisto od Draka, viackrát tam boli prekopané chodníky a nie je to opravené,“ povedal poslanec.

„Plne sa viem stotožniť s týmto návrhom, súhlasím s týmito ulicami. Zvlášť by som vyzdvihol ulicu Dobšinského. Som veľmi rád, že je zaradená, pretože na tejto ulici je ten chodník zničený už dlhé roky a občania sa na to už dlhé roky sťažujú,“ povedal poslanec Tomáš Sliva. Tiež pripomenul, že asfalt je zničený aj pri autobusovej zastávke neďaleko vstupu do základnej školy. „Rodičia, keď nosia ráno deti autom do školy, tak parkujú práve na tomto stojisku,“ dodal poslanec a navrhol, aby vyasfaltovali aj danú plochu.

Poslanec Sliva tiež upozornil na negatívnu stránku návrhu – neurobia sa poškodené cesty na Okružnej a Šibeničnom vrchu. „Na niektorých miestach na ulici Okružnej kanalizačné poklopy natoľko vyčnievajú z cesty, že autá sa im musia vyhýbať – musia ísť do protismeru. Pokiaľ nebude asfaltovaná táto ulica, bolo by dobré, keby Technické služby mesta našli nejaké riešenie, pokúsili sa zakryť tieto poklopy,“ povedal poslanec Sliva. Viceprimátor Jozef Tóth tiež pripomenul zlý technická stav ciest, ktoré chcelo mesto opraviť. Označil ich za frekventované.

Článok pokračuje pod reklamou


„To, že šachty trčia, nie problémom len Okružnej. Ide o zložitejšiu opravu, ako keď sú šachty utopené. Chcem upozorniť na jednu vec – treba si uvedomiť, že to nie kanalizačné šachty vyrástli, ale cesta sadla,“ povedal poslanec Ivan Hazucha s tým, že znížiť kanalizačnú šachtu je problémom – treba radšej opraviť cestu. „Šachtu by trebalo celú rozobrať a postaviť ju nižšie,“ dodal.

Primátor Jozef Šimko prekvapivo súhlasil s návrhom poslaneckého klubu Odvážme sa zrýchliť. Tiež si však myslí, že aj cesta na Okružnej si vyžaduje opravy. „Urobíme verejnú súťaž na dodávku asfaltárskych prác a uvidíme, koľko sa nám z týchto ulíc dá urobiť,“ vyjadril sa s tým, že pravdepodobne im vyčlenené financie – 165-tisíc eur, na všetky chodníky stačiť nebudú.

Po diskusii poslanci schválili rekonštrukciu chodníkov, ktorú navrhol poslanecký klub Odvážme sa zrýchliť a návrh poslanca Baláža.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross