No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Potvrdené: Rýchliky nebudú vo Fiľakove stáť na hlavnej železničnej stanici

7. apríla 2022 | |  | 
Vlaková stanica vo Fiľakove. Zdroj: mapio.net

FIĽAKOVO - Informácia, že podľa nového cestovného poriadku nebudú rýchliky vo Fiľakove stáť na hlavnej železničnej stanici, ale na malej zastávke pri autobusovej stanici, je pravdivá. Pre náš partnerský web Novohradské.sk to potvrdilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR aj Tomáš Kováč, riaditeľ odboru komunikácie a hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK).

Mesto Fiľakovo v utorok zverejnilo správu, že železnice už nepočítajú s využívaním hlavnej stanice vo Fiľakove ako s výstupnou stanicou pre rýchliky. K zmene má dôjsť v decembri, kedy do platnosti vstúpi nové cestovný poriadok pre vlakovú dopravu (GVD).

Článok pokračuje pod reklamou


Primátor Attila Agócs na tento krok reagoval kriticky. "K tejto zastávke nie je vybudovaná žiadna infraštruktúra – spevnené chodníky, parkoviská a podobne. Budova je opustená a spustnutá – fasáda je posprejovaná, sú na nej vybité okná, nefungujú toalety, nemá vykurovanie ani pokladňu, prespávajú tam bezdomovci, výkaly všade na okolí. V súčasnosti tu zastavujú len osobné vlaky," vyjadril sa Agócs.


Prečítajte si tiež: Železnice nepočítajú s využívaním hlavnej stanice vo Fiľakove. Rýchliky by mali stáť na malej zastávke, primátor sa obáva aj dlhých kolón


Z Košíc do Zvolena o 16 minút skôr

ZSSK sa pre zmenu rozhodlo z dôvodu skrátenia doby cestovania medzi Zvolenom a Košicami. "Zatiaľ čo v súčasnosti trvá cesta z Košíc do Zvolena 3 hodiny a 25 minút, v nasledujúcom GVD bude o celých 16 minút kratšia a cestujúci sa do Zvolena dostanú za 3 hodiny 9 minút. Tento variant pre jazdu vlakov diaľkovej dopravy po fiľakovskej spojke sa pripravuje, tak ako každý dopravný výkon, na základe predbežnej objednávky výkonov vo verejnom záujme od Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky," konkretizoval Tomáš Kováč, riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK.

Skrátením cestovnej doby sa podľa neho zachovajú prípojné väzby na vlaky do Bratislavy (linka Banská Bystrica – Bratislava) na železničnej stanici Zvolen os. st. a zároveň sa vytvoria nové prípojné väzby v ŽST Košice.

"GVD sa pravidelne mení na základe objednávky polohy vlakov a bez tejto konkrétnej zmeny by nebolo možné zabezpečiť prípoj vo Zvolene do hlavného mesta. V ŽST Košice budú taktiež vytvorené nové prípojné väzby na vlaky R 6xx linky Košice – Žilina – Bratislava, ktoré v súčasnosti chýbajú. Zároveň sa pripravuje aj vytvorenie prípojných väzieb na vlaky do a z Prešova, ktoré momentálne taktiež chýbajú. Radi by sme dodali, že plánované zmeny a časy sú zatiaľ orientačné, nakoľko stále prebieha konštrukcia a kreovanie GVD 2022/2023," vysvetlil Kováč.

Ministerstvo nápor neočakáva

Fiľakovský primátor so zmenou nesúhlasí aj z dôvodu zásahu do urbanizmu mesta. Presunutím dopravného uzla zo stanice na zastávku sa podľa neho skomplikuje organizácia dopravy. ZSSK reaguje, že diaľkové vlaky nebudú radené z väčšieho počtu vozňov, než na aký je zastávka Fiľakovo prispôsobená. Výhodou je podľa Kováča aj blízkosť autobusovej stanice.

Článok pokračuje pod reklamou


S tým súhlasí aj rezort dopravy. "Zámer zmeniť stanicu, na ktorej zastavujú rýchliky, vychádza z Plánu dopravnej obslužnosti. Z hľadiska nástupu a výstupu cestujúcich a atraktivity stanice vzhľadom na jej dostupnosť z mesta je podľa tohto plánu zastávka Fiľakovo mesto vhodnejšia ako stanica Fiľakovo. Zároveň sa touto zmenou zvýši komfort cestujúcich, keďže zastávka je rovno pri autobusovej stanici a tak budú mať jednoduchší prestup," odpísali nám z odboru komunikácie ministerstva dopravy a výstavby.

"Ministerstvo má zmapované počty cestujúcich, a preto neočakávame nápor, ktorý by spôsobil na zastávke komplikácie. Zmena trasovania rýchlikov nemá ani žiadny vplyv na funkčnosť stanice Fiľakovo či depa, keďže osobné vlaky na nej budú naďalej zastavovať a dlhodobý zámer je ich počet ešte navýšiť," hovorí ministerstvo.

Spojenie Zvolena a Budapešti to vraj neohrozí

Agócs tiež naznačil, že táto zmena by negatívne zasiahla do dlhodobých rokovaní o obnove cezhraničného spojenia medzi Zvolenom a Budapešťou. Podľa rezortu dopravy však tento krok prípadné spojenie nijako neovplyvní.

"Rozhodovanie o jeho spustení je výlučne ekonomická záležitosť. Ak by sa tento spoj zaviedol, vlaky by pravdepodobne tiež zastavovali na zastávke Fiľakovo mesto, aby mohli cestujúci prestúpiť na vlaky na trase Zvolen – Košice," dodáva ministerstvo.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross