No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TISOVEC: Uzávierka cesty I/72 cez sedlo Zbojská sa opäť odkladá

10. júla 2014 |  | | |

ilustračné fotoÚplná uzávierka cesty I/72 medzi Tisovcom v okrese Rimavská Sobota a sedlom Zbojská pri Pohronskej Polhore v okrese Brezno sa opäť odkladá. Pôvodne bola avizovaná na obdobie od 9. januára do 9. apríla, potom na obdobie od mája do októbra a napokon na polovicu júla.  Obchádzková trasa, ktorou má v čase uzávierky viesť doprava, však stále nie je zrekonštruovaná. Slovenská správa ciest (SSC) aktuálne počíta so začiatkom uzávierky v auguste.

Ešte začiatkom marca SSC predpokladala, že zhruba šesťkilometrovú obchádzkovú trasu, ktorá má viesť po lesnej ceste cez Plačkovú dolinu juhozápadne od sedla Zbojská, upravia na tento účel v priebehu apríla. Po úprave, spočívajúcej v spevnení vozovky, krajníc a vybudovaní zvodidiel, ju ako obchádzkovú trasu majú využívať vozidlá do 10 metrov dĺžky. Ako dnes uviedol námestník riaditeľa SSC-Investičnej výstavby a správy ciest Banská Bystrica Ladislav Štulajter, dôvodom odkladu sú administratívne záležitosti súvisiace s obstarávaním zhotoviteľa úpravy obchádzkovej trasy. Cestári čakajú na oficiálne vyjadrenie Úradu pre verejné obstarávanie a tiež ministerstva dopravy k rokovaciemu konaniu s dodávateľom rekonštrukcie I/72. Stavebné povolenie pritom už majú. Druhým dôvodom zdržania je podľa Štulajtera aj kalamita z mája, keď množstvo stromov spadlo aj v Plačkovej doline. Úprava lesnej cesty na účely obchádzkovej trasy sa podľa neho dá stihnúť za zhruba dva týždne, predpokladané náklady však odmietol pred rokovacím konaním so zhotoviteľom uviesť.

Rekonštrukcia úseku cesty I/72 Zbojská - Tisovec, ktorý je dlhý 4,21 kilometra, sa začala v máji 2013 a dokončená má byť v máji 2015. Investorom je SSC a zhotoviteľom združenie Doprastav – SMS – I/72 – Zbojská s vedúcim členom Doprastav. Náklady sú takmer 16,644 milióna eur. Pre nepredvídané geologické podmienky, ktoré sa prejavili zosunom skál a zeminy, sa stavba na zhruba 800-metrovom úseku koncom októbra minulého roka pozastavila a začali sa rokovania o úplnej uzávierke, počas ktorej sa má nestabilné bralo odstrániť pomocou odstrelov. Mesto Tisovec ako príslušný stavebný úrad úplnú uzávierku bez súbežnej obchádzkovej trasy odmietlo schváliť. Desiatky kilometrov dlhé obchádzky po cestách II. triedy cez Hriňovú alebo cez Muráň, ktoré navrhovala SSC, by boli pre zamestnávateľov v Tisovci podľa samosprávy likvidačné.  Na návrh mesta, upraviť na obchádzkovú trasu lesnú cestu cez Plačkovú dolinu, pristala SSC koncom februára. Lesnú cestu si na účel obchádzkovej trasy počas rekonštrukcie cesty I/72 prenajalo mesto Tisovec a obce Pohronská Polhora a Michalová od štátneho podniku Lesy SR za symbolické jedno euro ročne.

Zdroj: SITA


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross