No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Výstavba unikátnej estakády na úseku R2 Mýtna - Kriváň napreduje

19. septembra 2022 | |  | 
Zdroj foto: NDS

MÝTNA - Proces výstavby unikátnej, vyše štvorkilometrovej estakády na úseku R2 Mýtna - Kriváň napreduje. Pred pár dňami sa uskutočnilo vysunutie tretieho segmentu. Stavbárom ostáva ešte desať. Informovala o tom hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková s tým, že na vysunutie prvého a na časť druhého segmentu využili špeciálnu techniku.

"Použili sme na to gewi tyče, ktoré boli pripojené k výsuvnému mostu, ktorý sa vysúval pomocou hydraulického výsuvného zariadenia. Zaujímavosťou je, že sme vysúvali celý združený prierez nosnej konštrukcie," opísala Žgravčáková a pokračovala, že pri ďalších segmentoch nosnej konštrukcie už využívajú tradičný postup. "Nadvihneme nosnú konštrukciu, vysunieme lisy o zhruba 25 centimetrov, uložíme nosnú konštrukciu na úložný blok a stiahneme lisy."

Článok pokračuje pod reklamou


Vysvetlila, že pri obidvoch typoch vysúvania sa zabetónovaná nosná konštrukcia vo výrobni posúva na špeciálnych klzných plochách a na pilieroch na výsuvných ložiskách s teflónovou platňou. To sa opakuje, až kým sa celý segment nedostane do požadovanej polohy.

"Potom sa debnenie výrobne pomocou hydraulických lisov výškovo nastaví na realizáciu ďalšieho segmentu. Časti mosta sa po vysunutí zabetónujú. Realizácia jedného segmentu – armovanie, betónovanie a predopnutie - trvá približne jeden mesiac," uviedla.

Po dokončení bude tunajšia estakáda najdlhšou na Slovensku. Práve ona dominuje úseku R2 Kriváň – Mýtna. Most je situovaný vo výške 15 – 45 metrov a vedie ponad trasu cesty I/16. Začiatok úseku R2 Kriváň - Mýtna nadväzuje na úsek R2 Pstruša – Kriváň.

"Koniec úseku sa pred obcou Mýtna napojí na úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce, ktorého odovzdanie motoristom do užívania predpokladáme už tento rok. R2 je vedená v údolí Krivánskeho potoka medzi pohoriami Slovenského Rudohoria, Poľany a Javoria. Motoristi po dostavbe získajú bezpečné diaľničné spojenie z Bratislavy až po Lučenec. Moderná štvorprúdovka odľahčí okolité obce i cestu prvej triedy od tranzitnej dopravy," dodala.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross