No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Začali rekonštruovať cestu Tisovec – Zbojská, najzložitejšiu akciu v okrese

15. júla 2013 |  | | | | |

zbojskaViac ako štvorkilometrový úsek horskej cesty I. triedy č. 72 sedlo Zbojská – Tisovec, Čertova dolina v okresoch Brezno a Rimavská Sobota, ktorá nevyhovuje parametrom smerového a šírkového usporiadania, začali rekonštruovať. S prácami na preklasifikovanej ceste začali v uplynulých dňoch, premávka je obmedzená a riadená semafórmi. Ako Rimava.sk ďalej informovala hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Zuzana Hromcová, s prácami začali v júni, ukončenie je naplánované o dva roky. Keďže ide o rekonštrukciu existujúcej cesty, so stavebnými prácami začali podľa Hromcovej v plnom rozsahu. „Verejná doprava je zabezpečená po polovici terajšej cesty striedavo pre každý smer,“ priblížila Hromcová.

Úsek cesty II/531 od Rimavskej Soboty po Tisovec v dĺžke 34,4 km a úsek cesty II/530 (Tisovec – Brezno) v dĺžke 29,7 bol preklasifikovaný na cestu I/72 od 15. septembra 2008. Podľa vyjadrení SSC ide o najzložitejšiu akciu, ktorú v rimavskosobotskom okrese pripravovali. Rekonštrukcia cesty bude podľa zmluvnej ceny stáť 16,644 mil. eur, vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH). Stavebné práce na nevyhovujúcej ceste uskutoční združenie spoločností Doprastav, a.s. Bratislava a Stavby mostov Slovakia, a.s. Banská Bystrica. Investorom je Slovenská správa ciest, práce majú byť spolufinancované z peňazí Európskej únie cez Operačný program Doprava. Pravdepodobný objem prác uskutočnených subdodávateľmi by mal dosiahnuť 4,128 mil. eur bez DPH.

Cesta Sedlo Zbojská – Tisovec, Čertova dolina je v tomto území jediným možným prepojením medzi severnou a juhovýchodnou časťou Banskobystrického samosprávneho kraja a jej kvalita má priamy dopad na hospodárske a turistické aktivity v celom záujmovom území. Rekonštrukcia cesty bude mať podľa cestárov výrazný vplyv na rozvoj regiónu. Účelom je rekonštrukcia cesty na kapacitnú komunikáciu, ktorá bude spĺňať požiadavky prognózovaných intenzít dopravy a parametre cesty I. triedy.

[nggallery id=1098]

Zdroj: Rimava.sk/SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross